Přichází CELSPAC: Young Adults

Díky tomu, že jste byli účastníkem ELSPAC, mají vaše data nevyčíslitelnou hodnotu. Jen tak můžeme sledovat vývoj rizikových faktorů a jejich vliv na zdraví nás všech. 

Navazující studie Young Adults má za úkol sledovat výskyt časných ukazatelů nebo projevů onemocnění s neznámou příčinou. Jak to chceme udělat? Využijeme data, která máme z původní studie ELSPAC a propojíme je s informacemi z vaší mladé dospělosti.

Hledáme tak původní děti ELSPAC, dnes už mladé dospělé. Rádi bychom vás pozvali na nová vyšetření. Ale nemusíte v tom být sami. Naším cílem je výzkum rozšířit, a proto bychom rádi pozvali na vyšetření i vaše sourozence a partnery starší 18 let. 

S vaší pomocí budeme dále rozvíjet výzkum a navážeme tak na mnohaletou spolupráci.

Potkáme se u sportovců

První vyšetření začnou v polovině března tohoto roku. Pokud však zrovna nemáte čas, vůbec to nevadí. Měřit budeme po delší dobu a vy budete mít na výběr z několika termínů. Vyšetření budou probíhat v moderních prostorách Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Univerzitním kampusu v Bohunicích.

Běhat vás nutit nebudeme

Absolvujete několik měření a vyplníte několik dotazníků zaměřených na to, v jakém prostředí žijete nebo jak se stravujete. Vyšetření se nemusíte vůbec bát, jsou podobná těm, na které chodíte k praktickému lékaři. Ty netradiční pak zaměstnají vaši pozornost, budou vás bavit a nijak vám neublíží.

Měření Co budeme měřit
Tlak krve Krevní tlak a tepovou frekvenci
Antropometrie Výšku vestoje, vsedě, obvod pasu a hmotnost
Spirometrie Dýchací funkce a kapacitu plic
Analýza složní těla Svaly, tuky, kosti, vodu
Dynamometrie Sílu stisku ruky, sílu svalů kolenního kloubu
Stavba klenby nohy Plochost nohy, úhel vytočení špiček
Test kognice Paměť a koncentraci


Kolik to zabere času?

Dalších 20 let dotazování? Tentokrát vám účast v navazující studii zabere maximálně jedno dopoledne. Během asi 3 a půl hodin snad zvládneme všechno.

Proč říct ano?

Tam, kde to půjde, vám poskytneme maximum možných individuálních výsledků. Nabídneme srovnání s referenčními hodnotami nebo v rámci hodnot účastníků studie. Některé výsledky dostanete hned v den vyšetření. Kvůli tomu, že je studie plánovaná jako dlouhodobá, některé výsledky (obzvlášť z různých chemických analýz) můžete dostat až za několik let.

Odnesete si omluvenku do zaměstnání, jako když jste u lékaře, tzv. propustku.

Dále dostanete odměnu v hodnotě 1 000 Kč a prvních 50 z vás bude zařazeno do slosování o Ipad.

Jak se přihlásit?

Napište nám na info@celspac.cz  a do předmětu uveďte Young Adults.