Projekt ICARUS zaměřený na sledování změn kvality prostředí a klimatu je ve fázi individuálního měření. V průběhu března a dubna naši účastníci po dobu jednoho týdne nosili různé přístroje k měření látek z prostředí, fyzické aktivity a jeden přístroj měli také doma.
Článek připravil: Ondřej Mikeš
Vydáno: 12. 6. 2019
Projekt ICARUS je ve své třetí čtvrtině, kdy přišlo na řadu dlouho plánované individuální měření. Po dohodě s partnery, nákupu měřicích zařízení, nachystání dotazníků a kalendářů se rozjely studie ve všech partnerských městech – v Madridu, Basileji, Miláně, Lublani, Soluni a v Aténách. Nyní probíhá již druhá kampaň a my máme pro vás pár zajímavostí!
V kampaních šlo zejména o sledování pestrého vzorku účastníků, a jak reagují na různé indikátory kvality ovzduší. Také jsme chtěli otestovat zařízení, která se více a více vyskytují v odborné literatuře a mohou být dalším krokem k daleko přesnějšímu odhadu možného vystavení škodlivým látkám na úrovni jednotlivce.
Účastník, který kouřil v autě se zavřeným okénkem, se vystavil koncentraci několika tisícům ug/m3 prachových částic (PM 10). Po otevření okénka klesla jejich koncentrace na 59 ug/m3.
V jedné domácnosti došlo k dočasnému navýšení oxidu dusičitého (NO2) při otevřených dvířkách během zatápění v krbu. S tím stoupla také prašnost (PM) v místnosti, což mohlo být způsobeno krbem i zvýšeným pohybem lidí v místnosti. Svou funkci ale krb jinak splnil a teplota (T) narůstala!
Tohle je pouze zlomek toho, co se účastníci (a my také) ze všech měřicích přístrojů dozví. Na konci kampaně získají účastníci přehled o vnitřním ovzduší v jejich domácnostech, o jejich fyzické aktivitě a také typů spánku za celé sledované období.
Úvodní obrázek:
Norbert Aepli. View on Brno from Spilberk Castle. [online]. Červenec 26, 2005 [cit. 2019-06-12]. Attribution-NonCommercial 2.5Generic (CC BY 2.5). Dostupné z: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Brno_View_from_Spilberk_130.JPG.