Nebojte se hýbat ani v těhotenství

Nebojte se hýbat ani v těhotenství

Pohybová aktivita by měla být součástí každodenního života stejně jako třeba pět porcí ovoce a zeleniny. V těhotenství tomu není jinak, přesto až 34 % těhotných žen ze studie ELSPAC nesplňovalo doporučené množství pohybové aktivity. 

Článek připravil: Eliška Hrežová
Vydáno: 27. 8. 2018

Pravidelná fyzická aktivita je pro těhotné ženy stejně prospěšná jako pro zbytek populace. Spousta těhotných žen ale nesportuje, protože má strach, že ublíží sobě nebo svému nenarozenému dítěti. V současnosti je pro těhotné ženy doporučováno 20 až 30 minut pohybové aktivity denně. V podstatě se to překrývá s doporučením pro celou populaci, kde se hovoří o 30 minutách pohybu mírné aktivity (například svižné chůze) každý den a dle možností přidání i náročnějších aktivit několikrát za týden. 

Vědci z Fakulty sportovních studií analyzovaly data z původní studie ELSPAC a sledovali, jak pohybová aktivita ovlivňuje těhotenství a porod. Současná doporučení pohybové aktivity pro zdravé těhotné ženy nejsou spojena s žádnými negativní vlivy na porod nebo přímo na novorozence. Naopak mezi faktory, které zvyšují riziko porodních komplikací patřily vyšší biologický věk a nadváha matky. K udržení zdravé váhy i během těhotenství, kdy dochází k jejímu přirozenému přírůstku, vedou sportovní aktivity jako aerobik, kondiční cvičení, plavání, silový trénink a jízda na kole. Nezapomínejte ale sledovat své momentální potřeby a to, jak se cítíte. Každá procházka se počítá!