Zlatá devadesátá a dál?

Ať už jste s námi strávili rok, pět let nebo 20, chtělo to pořádnou dávku trpělivosti. Ne vždy to byla cesta jednoduchá, to my víme, ale chceme vám říct, že to stálo za to. 

Když jste se v roce 1991 a 1992 narodili,

narodil se s vámi i ELSPAC. Ve stejné době sjel z pásu také poslední Trabant, v Česku se otevřel první McDonald a tehdy ještě Československo se jako 39. země připojila k internetu.

 

Když vám byly 3 roky, 

už jste měli jasno v tom, jestli jste pravák nebo levák. Ve třech letech se u většiny dětí profilovala dominantní ruka. 53 % dětí používalo při činnostech častěji pravou ruku a 44 % levou ruku.

 

Když vám bylo 5 let, 

polovina z vás (52 %) mluvila jako kniha a vyslovovala všechny hlásky správně. Ostatním se nedařilo hlavně R, Ř nebo sykavky. Skoro všichni to ale dohnali, protože pouze 14 % dětí mělo skutečnou vadu řeči. V roce 1997 v britském nakladatelství Bloomsbury také vyšlo první vydání Harryho Pottera a Kamene mudrců. Do Česka se dostal až v roce 2000. V USA měl také premiéru velkofilm Titanic a světlo světa spatřila ovce Dolly, jakožto první naklonovaný savec vůbec.

 

Když vám bylo 7 let,

první školní den byl už asi rok za vámi! 83 % dětí nastoupilo do 1. třídy v 6 letech. V září 1998 byl spuštěn celosvětový vyhledávač Google, který se stal nejnavštěvovanější stránkou na internetu. Dokážete si dnes představit život nebo studium bez “googlování”?

 

Když vám bylo 11 let,

vzrostl počet hodin strávených u počítače. Také možná proto, že v roce 1998 vyšla populární počítačová hra Counter-Strike. Nicméně stále na poli volnočasových aktivit dominoval pobyt venku, a to ve všední i volné dny.

A jaké by byly podle vás ideální prázdniny? Být u moře, na táboře, na chatě, koupat se v bazénu nebo rybníku, ale hlavně – být s rodinou nebo kamarády.

Co bylo vaším největším přáním? Už tehdy pro vás bylo důležité zdraví. Mezi přáními nechyběla zvířata jako pes nebo kůň. V té době už bylo in mít mobilní telefon a počítač. A vy jste si tyto vymoženosti samozřejmě také přáli.

 

Když vám bylo 15 let,

se vám líbila kariéra manažera, právníka, programátora nebo herce či architekta. Než lékaři byste raději byli hudebníky nebo spisovateli. Na opačné straně stála povolání jako duchovní nebo úředník.  60 % z vás už také s někým mělo v 15 letech vztah. Častěji se jednalo o dívky (62 %) než chlapce (58 %).

 

Když vám bylo 19 let,

měli jste všichni dohromady za sebou 200 000 vyplněných dotazníků. WOW! Dotazníky kromě vašich rodičů a později vás samotných vyplňovali téměř 20 let také vaši pediatři nebo učitelé ve školách. 

 

 

Když vám bylo 23 nebo 24 let,

131 z vás s námi spolupracovalo na studii o mozku a depresi VULDE. Sledovala vliv stresu během těhotenství a v prvních měsících života dítěte na stav jeho mozku v dospělosti. Zjistili jsme, že stres v těhotenství zvyšuje náchylnost k depresi u potomků v dospělosti. Děti matek vystavených stresu v době těhotenství mají méně šedé hmoty mozkové v některých oblastech, které jsou s depresí spojeny. Přečtěte si o tom více v našem článku.

 

Když vám bylo 25 let,

211 z vás absolvovalo studii s názvem Cesty do dospělosti. Ptali jsme se vás, kde a jak žijete, jak se momentálně máte, co děláte a co je pro vás aktuálně důležité. Zjistili jsme, že 38 % z vás se cítí jako dospělí, ale většina z vás (konkrétně 57 %) se cítí spíše mezi dospívajícím a dospělým. Jen 5 % z vás uvedlo, že si připadáte stále jako teenageři. Co všechno může formovat váš pocit dospělosti?

 

Co se dělo dál?

V roce 2017 studie ELSPAC přešla pod projekt CELSPAC, který nyní tvoří dvě hlavní studie. První zahrnuje původní rodiny ELSPAC, druhá hlavní studie s názvem The Next Generation (Další generace) sleduje maminky od 38. týdne těhotenství a vytváří tak novou kohortu. 

 

A co třeba domácí práce...

Historický průřez je pouhý zlomek toho, co bylo zkoumáno. Navštivte náš e-prohlížeč dat a sledujete vývoj událostí v čase. Některá data nabízejí také srovnání s celou populací Česka. Ještě víc toho najdete v dalších dostupných datech a zpracovaných tématech. Zajímalo by vás, jak jste třeba pomáhali s domácími pracemi, když vám bylo 7 let? I to tam najdete. Řada výsledků byla také publikována v prestižních vědeckých časopisech.

 

 

 

Všechno jednou končí? My ne!

Připravili jsme pro vás navazující studii, která bude pokračovat v původní studii ELSPAC. 

CHCI VĚDĚT VÍC