Studie WHO: Znečišťující látky v mateřském mléce

Do studie hledáme:

  • studie WHO je uzavřena, mateřské mléko můžete ale věnovat pro účely a nastavení výzkumu na Masarykově univerzitě,

  • prvorodičky do 30 let, které nám věnují 50 ml mateřského mléka z období od 3. do 8. týdne po porodu a jsou z Brna a okolí.

Vše, co vaše dítě potřebuje

Mateřské mléko je jedinečným zdrojem všech potřebných živin a tekutin, které vaše dítě v průběhu prvních šesti měsíců života potřebuje. Kromě toho ho chrání před infekčními onemocněními a pomáhá při zdravém vývoji střev. Zároveň je kojení přirozeným prostředkem k utváření vztahu mezi matkou a dítětem a zůstává tak vždy volbou číslo jedna.

Znečisťující látky

Vedle látek nezbytných pro zdravý vývoj dítěte přechází do mateřského mléka také látky z vnějšího prostředí. Tyto látky se velmi těžko rozkládají a jsou rozpustné v tucích, proto je v mateřském mléce můžeme najít a změřit. Mezi typické představitele patří některé pesticidy (např. DDT), průmyslové chemikálie (např. polychlorované bifenyly) nebo vedlejší produkty průmyslové výroby. Světová zdravotnická organizace (WHO) a Environmentální program OSN (UNEP) – organizátoři této studie –sledují hladiny vybraných škodlivých látek v mateřském mléce již od roku 2004  a hodnotí, zda se jejich hladiny snižují, jak se k tomu jednotlivé státy zavázaly (Stockholmské úmluva na snižování emisí POPs). 

Ačkoli se v mateřském mléce mohou nacházet znečišťující látky, důkazy o významných zdravotních výhodách kojení jsou jednoznačné. Mateřské mléko je pro dítě stále tou nejvhodnější výživou.

Průběh studie

Naše studiové asistentky maminkám předají sterilní odběrové skleničky spolu s informacemi o studii a krátkým dotazníkem. Po odběru kontaktují opět studiovou asistentku, která si pro vzorek mateřského mléka přijede. Z každého získaného vzorku odebereme 25 ml, které smícháme dohromady a pošleme do specializované laboratoře na analýzu znečišťujících látek (WHO/UNEP referenční laboratoř, Státní ústav pro chemickou a veterinární analýzu potravin, Freiburg, Německo). Zbytek z jednotlivých vzorků uskladníme na Masarykově univerzitě v Brně pro budoucí analýzy. Výsledky přinesou informace o hladinách zkoumaných látek v Česku a poskytnou srovnání mezi jednotlivými zeměmi.

Děkujeme

Jako poděkování od nás každá maminka dostane sadu tří párů pratelných vložek do podprsenky značky Bamboolik a mast Bepanthen.

Jak se přihlásit?

Napište nám na info@celspac.cz a do předmětu uveďte WHO MM.