CELSPAC: Young Adults

Do studie hledáme: 

  • Původní účastníky/ce studie ELSPAC a jejich sourozence nebo partnery/ky
  • Děti narozené v Brně nebo ve Znojmě v roce 1991 a 1992.

Navazující studie Young Adults sleduje výskyt časných ukazatelů nebo projevů onemocnění s neznámou příčinou. Jak to chceme udělat? Využijeme data, která máme z původní studie ELSPAC a propojíme je s informacemi z mladé dospělosti. S vaší pomocí budeme dále rozvíjet výzkum a navážeme tak na mnohaletou spolupráci.

Potkáme se u sportovců

První vyšetření začala v polovině března 2019. Měřit budeme po delší dobu a vy budete mít na výběr z několika termínů. Vyšetření probíhají v moderních prostorách Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Univerzitním kampusu v Bohunicích.

Běhat vás nutit nebudeme

Absolvujete několik měření, odběr biologického materiálu (krev, moč, stěr z úst) a vyplníte několik dotazníků zaměřených na to, v jakém prostředí žijete nebo jak se stravujete. Vyšetření se nemusíte vůbec bát, jsou podobná těm, na které chodíte k praktickému lékaři. Ty netradiční pak zaměstnají vaši pozornost, budou vás bavit a nijak vám neublíží.

Měření Co budeme měřit
Tlak krve Krevní tlak a tepovou frekvenci
Antropometrie Výšku vestoje, vsedě, obvod pasu a hmotnost
Spirometrie Dýchací funkce a kapacitu plic
Analýza složní těla Svaly, tuky, kosti, vodu
Dynamometrie Sílu stisku ruky, sílu svalů kolenního kloubu
Stavba klenby nohy Plochost nohy, úhel vytočení špiček
Test kognice Paměť a koncentraci


Kolik to zabere času?

Dalších 20 let dotazování? Tentokrát vám účast v navazující studii zabere maximálně jedno dopoledne. Během asi 4 hodin snad zvládneme všechno.

Proč říct ano?

Tam, kde to půjde, vám poskytneme maximum možných individuálních výsledků. Nabídneme srovnání s referenčními hodnotami nebo v rámci hodnot účastníků studie. Některé výsledky dostanete hned v den vyšetření. Kvůli tomu, že je studie plánovaná jako dlouhodobá, některé výsledky (obzvlášť z různých chemických analýz) můžete dostat až za několik let.

Odnesete si omluvenku do zaměstnání, jako když jste u lékaře, tzv. propustku.

Pro každého účastníka máme poukaz v hodnotě 1 000 Kč, který lze využít na služby ve vybraných brněnských sportovištích.

Přihlaste se ještě dnes!

Klikněte na tlačítko a vyberte si termín z rezervačního kalendáře. Ženy prosíme o výběr termínu ideálně do 15. dne menstruačního cyklu. Pokud to z nějakého důvodu nebude možné, není to překážkou v účasti ve studii.

V případě dotazů nám napište nám na info@celspac.cz  a do předmětu uveďte Young Adults.

Všechny informace o studii podrobně na jednom místě zde: INFORMACE PRO ÚČASTNÍKY.