celspac.cz  |  16. 9. 2022, 9:48

Milá maminko,

rádi bychom vám poděkovali za účast v rozšiřující studii DUST zaměřené na prach v domácím prostředí. Díky hodince vašeho času jsme schopni se podívat, co se skrývá v prachu v našich domácnostech a hlavně na podlahách, kde si hrají naše malé děti. Tato zjištění se zařadí k mnoha dalším, která pomohou ke zdravější budoucnosti.

Nyní budeme důkladně prozkoumávat mikrobiologické a chemické složení prachu. Informace o tom, co jsme zjistili o vaší domácnosti, od nás dostanete hned jak dokončíme závěrečné analýzy. 

 

Jak se z prachu dozvíme informace?

Vzorek prachu, který jsme nasbírali u vás doma, jsme umístili do Petriho misky a skladovali ho při nízkých teplotách, dokud nepřišel čas na jeho zpracování.

Prachový vzorek se pak důkladně rozemele, naváží a následně extrahuje pomocí metody SUPRAS. Zjednodušeně řečeno, prachové částečky se rozpouští ve sloučeninách a následně se od sebe jednotlivé vrstvy oddělují pomocí ultrazvuku a laboratorní odstředivky.

Díky tomuto postupu jsou pak vědci schopni určit například to, kolik zpomalovačů hoření, pesticidů, ftalátů a dalších látek se nachází v prachu ve vaší domácnosti.

Než se naši vědci prokoušou mnoha prachovými pytlíky, máme pro vás pár jednoduchých doporučení, jak udržet vaši domácnost o něco zdravější a čistší.

Další informace najdete na našem webu www.celspac.cz.
V případě jakýchkoliv dotazů nám neváhejte napsat na info@celspac.cz.

Váš tým CELSPAC

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Twitter     Youtube