Vytáhněte svetr, uvařte si teplý čaj a začtěte se do novinek ze studií CELSPAC!

celspac.cz  |  29. 9. 2021, 11:00

Podzim je ve vzduchu, užijte si ho s CELSPAC!

Milí přátelé, členové rodiny CELSPAC,

podzim už se hlásí o slovo, takže je nejvyšší čas vytáhnout svetry, uvařit si čaj a začíst se do nového newsletteru!

Studie letos slaví 30 let, proto už půl roku každý měsíc dostávají původní děti ELSPAC narozeninová přání. Od března jsme jich poslali přes 3 000! Výroční kniha se pomalu rýsuje a do seriálu Poznej svého vědce už známe všechna jména aktérů, kteří pro vás natočí videa a podcasty. 

Máme také radost, že jsme se s některými z vás mohli potkat na Brněnských dnech pro zdraví. Tímto moc zdravíme maminku ze studie The Next Generation s její dcerkou a ještě jednou děkujeme, že se za námi stavila. Pro ty z vás, kterým to nevyšlo, si můžete poznačit do diáře pátek 1. října, protože nebudeme chybět na slavnostním otevření Centra porodní asistence na Obilním trhu.

V tomto čísle také najdete průběžné výsledky ze studie Young Adults a s radostí oznamujeme, že studie Health Brain Age o stárnutí mozku se zdárně blíží do svého konce!

Děkujeme, že jste v tom s námi,

Váš tým CELSPAC

Nové výsledky Young Adults

Počet účastníků se ve studii Young Adults zdvojnásobil. Proto jsme se podívali na nový přehled průběžných výsledků. Otevřete fotogalerii a mrkněte s námi!

Slavnostní otevření Centra porodní asistence

Centrum porodní asistence otevře slavnostně své brány v pátek 1. října. Slavnost začíná v 15 hodin v parku na Obilním trhu a my u toho nebudeme chybět. Stavte se za námi i se svými dětmi! 

Těšit se můžete na bohatý program, hudbu i na zábavu pro děti. Pro zodpovězení jakýchkoli dotazů vám budeme po celou dobu k dispozici na našem CELSPAC stánku.

Program

Nové články

O významném stresu matek v těhotenství jsme psali už v souvislosti se vznikem depresí u dětí. Vypadá to ale, že jeho vliv je mnohem širší. Negativně může působit třeba i na výskyt infekčních onemocnění u dětí. V článcích s výsledky ELSPAC najdete taky další o spánku dětí. Ten je blahodárný a u dětí to platí dvojnásob! 

Do článků
 

Přání k narozeninám

Pokud vás čekají 30. narozeniny a jste původní ELSPAC dítě, aktualizujte si své kontaktní údaje ve svém studiovém účtu nebo nám napište na info@celspac.cz.

Kdo je dítě ELSPAC? Všichni kteří vstoupili do studie před 30 lety, to znamená, že se narodili v období březen 1991 až červen 1992.

Do účtu

5 videí a 5 podcastů - to bude seriál Poznej svého vědce

Do léta 2022 postupně zveřejníme 5 videí a 5 navazujících podcastů, ve kterých vám vědci a vědkyně představí svá výzkumná témata v rámci studií CELSPAC. Na jaká témata a tváře se těšit?

Jana Klánová - Co to je živá laboratoř? Na tom, jaké životní prostředí kolem sebe utváříme, se můžeme podílet všichni.

Klára Marečková - Jak starý je váš mozek? Studie o mozku a duševních onemocnění VULDE a Health Brain Age. 

Manželé Gabriela a Albert Kšiňanovi - A co děti, konzumace alkoholu a spánek? Několik témat, která mají společného jmenovatele - ELSPAC!

Ondřej Mikeš - Čeho je moc, toho je příliš? Aneb nadměrné používání čistících prostředků může přispět k rozvoji dýchacích obtíží u dětí.

Petra Bořilová Linhartová - Jak se promítá genetika do našich zubů? Základem je čistý zub, ale genetika může hrát také svou roli.

PS: Chtěli byste se podcastů přímo zúčastnit? Pro natáčení každého dílu hledáme dva z vás. Dejte nám vědět!

Chci do podcastu

Už jste byli na Young Adults?

Pokud jste ještě nebyli na Young Adults, teď je ten pravý čas přijít! Během podzimu máme několik volných termínů. Rezervovat si ho můžete ZDE.

A pokud jsme se na Fakultě sportovních studií už potkali, nezapomeňte, že do výzkumu Young Adults mohou vstoupit také:

  • vaši sourozenci nebo životní partneři,
  • vaši vrstevníci nebo kamarádi ze školy. Zkrátka ročníky 1991 a 1992 narozeni v Brně nebo ve Znojmě.
Více o vyšetření

Děkujeme, že nás čtete. Děkujeme, že nás podporujete.

Váš tým CELSPAC

PS: Jestli máte něco na srdci, ať už kvůli studiím nebo newsletteru, neváhejte nám napsat na info@celspac.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Twitter     Youtube