celspac.cz  |  25. 8. 2023, 9:13

Milí členové rodiny CELSPAC,
máte zahrádku na území města Brna? Zajímá vás, jakou kvalitu má půda v této zahrádce včetně obsahů znečisťujících látek?
Pokud je vaše odpověď ANO, potom jste možná vhodným účastníkem / účastnicí do výzkumné studie mezinárodního projektu BENCHMARKS!

Je moje půda kvalitní?

Vaše zahrádka se může stát jednou20 vybraných lokalit, kde bude odebrána půda a detailně analyzována z hlediska půdní kvality včetně stanovení obsahu znečišťujících látek. Zdarma se tak dozvíte něco o půdě, na kterou spoléháte. 

Půdní mise

Věděli jste, že 60 – 70% půd je hodnoceno jako nezdravých? Na tuto situaci reaguje EU takzvanou Půdní misí, na jejímž konci by mělo být výrazné zlepšení stavu. Půdní misi poutavě prezentují tato dvě krátká videa: Video 1Video 2. Do Půdní mise se zapojují vědci, politici, státní správa, zemědělské a lesnické podniky, soukromé firmy i občané formou tzv. živých laboratoří. Zjišťují se příčiny degradace půd, vytváří se nejvhodnější postupy pro hodnocení půdního zdravíhledají se cesty zlepšování půdní kvality.

Jak se zapojit?

Máte-li opravdu zájem se zapojit, stačí do 13. září 2023 vyplnit krátký formulář s kontaktními údaji a základními vlastnostmi vaší zahrádky.

  • Do konce října 2023 vám dáme vědět, zda byla vaše zahrádka vybrána.
  • V listopadu 2023 plánujeme setkání s lidmi i organizacemi, které mají o téma zdravé půdy zájem.
  • V roce 2024 proběhne vlastní vzorkování zahrádek.
  • Na výsledky analýz naváže diskuse o možných důvodech stavu půdy na vaší zahrádce a o možných způsobech zvýšení kvality půdy.

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte prosím koordinátora studie a řešitele projektu BENCHMARKS za Masarykovu univerzitu:
Prof. RNDr. Jakub Hofman, Ph.D.
jakub.hofman@recetox.muni.cz​​
nebo info@celspac.cz.

Váš tým CELSPAC

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Twitter     Youtube