Příliv hormonů, který nejedna žena během těhotenství pociťuje, ovlivňuje různé oblasti zdraví. Právě vláknina by mohla být pomocníkem, jak některým komplikacím a obtížím během těhotenství předejít.
Vydáno: 8. 12. 2020
Rodina představuje ten nejbližší okruh lidí, které kolem sebe dítě má. Pokud dojde k narušení vnitřních vztahů tím, že se rodina rozpadne nebo se objeví nevlastní rodič, může to u dětí zanechat následky hned v několika oblastech.
Vydáno: 9. 11. 2020
Ne nadarmo ji označujeme jako kartáč střev, zároveň je důležitou potravou pro střevní bakterie. Je součástí běžných potravin, ale svůj jídelníček s ní můžete i obohatit. Odmění se vám správným zažíváním z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.
Vydáno: 21. 10. 2020
Výživě dětí v prvních měsících života věnujeme velkou pozornost. Důvod je jednoznačný – významně ovlivňuje správný růst a vývoj dítěte. Je to jeho základní potřeba, skrze kterou navíc buduje vztah s rodiči a posiluje svůj fyzický i mentální vývoj.
Vydáno: 11. 9. 2020
Stravovací vzorce a zvyklosti jsou u dítěte formovány už od raného dětství prostřednictvím přístupu rodičů či prarodičů. Tyto naučené vzorce a zvyklosti si dítě nese i do dospělého života, ve kterém má tendenci je předávat svým potomkům. Nás zajímalo, jaké stravovací vzorce najdeme v populaci ELSPAC dětí a jak jsou tyto vzorce stabilní či variabilní v čase.
Vydáno: 17. 7. 2020
Je pravda, že je spánek dětí problematický? I když je to věc, která vás trápí a znepokojuje, radíme, neřešte tabulky a vydržte. Nastavení mechanizmů, které řídí spánek, trvá několik měsíců. Pravidelností a jasnými signály tomu můžete ale napomoct.
Vydáno: 30. 6. 2020
Mozek stárne stejně jako my. U někoho ale může zrát rychleji nebo být naopak mladší, než ve skutečnosti je. Tento biologický věk můžeme určit už v mladé dospělosti a zdá se, že by mohl být jedním z několika faktorů přispívajících ke vzniku duševních onemocnění. Stude Health Brain Age nám pomůže těmto procesům lépe porozumět.
Vydáno: 1. 6. 2020
Smích, kýchnutí nebo vyndání dítěte z kočárku může být pro ženy trpící stresovou inkontinencí velkým strašákem, stejně jako poporodní deprese. Dobrá zpráva je, že se dají oba stavy řešit, začněte ale včas.
Vydáno: 27. 5. 2020
Existují tři základní programy nebo šablony, podle kterých se HIIT řídí. O prvním už jste jistě četli v
minulém článku, u zbylých dvou jde do tuhého. Vyzkoušejte 30 na 30 nebo prožijte intenzivní minutu cvičení bez přestávky!
Vydáno: 29. 4. 2020
Celosvětově se u prvních příkrmů setkáváme s několika směry. Který ale zvolit jako první? Pojďme zapomenout na všechny tradice a trendy a zkusme na základě vědeckých poznatků definovat nejideálnější příkrm.
Vydáno: 20. 4. 2020
Mnoho z vás se zásobilo hlavně moukou nebo toaletním papírem, avšak tělo je nutné zásobit i pravidelným pohybem. Karanténa-nekaranténa. Nezoufejte! V tomto článku se dozvíte o možnostech domácího tréninku, ke kterému potřebujete pouze odhodlání cvičit.
Vydáno: 14. 4. 2020
Ženské tělo prochází během těhotenství mnoha změnami a nejedna rodička se těší, až bude moct zase nasadit běžecké tenisky nebo vyrazit do fitka. Není ale kam spěchat. Začněte pomalu s aktivací pánevního dna, cvičení počká.
Vydáno: 23. 3. 2020
I když je příjemné celý den nestát a moci se posadit, všeho moc škodí. Většina z nás tráví pracovní dobu a částečně své osobní volno v sedě. To může mít za následek
vtočená ramena, špatnou pozici pánve a bolesti beder. Dnes se podíváme na to, jak právě střední část těla procvičit.
Vydáno: 12. 2. 2020
S ukončeným čtvrtým měsícem, s probdělými nocemi, s naprosto vyčerpanými prsy, po návštěvě pediatra nebo i chytré kamarádky, těch příležitostí je zkrátka mnoho, kdy se většina maminek netrpělivě začne ptát, kdy už konečně můžou začít s příkrmy. Jak máme v zavádění příkrmů postupovat? Kdy je ten nejlepší okamžik začít?
Vydáno: 13. 1. 2020
Přípravy na příchod potomka zaměstnají na plno nejedny nastávající rodiče. Když se termín porodu blíží, vyvstává na povrch další otázka. Co si s sebou sbalit do porodnice? Cokoliv, co vám navodí pocit pohody a bezpečí.
Vydáno: 13. 12. 2019
Výživa v období těhotenství patří mezi palčivé otázky nejedné nastávající maminky. Často se nás ptáte, co a kolik toho jíst, jestli máte změnit jídelníček od základu. Pokud dodržujete zásady správné výživy, není to nutností.
Vydáno: 28. 11. 2019
Kočárky jsou dnes pro řadu rodičů nepostradatelnou věcí. Nicméně šátky a nosítka jim poslední dobou šlapou na paty. Kde se tento trend zrodil, a jaké mohou být důvody ho následovat, se dozvíte v rozhovoru s Kateřinou Kolářovou z Fakulty sportovních studií MUNI.
Vydáno: 16. 10. 2019
Zkuste se někdy podívat kolem sebe a zaměřte se na polohu ramen. Nejspíš zjistíte, že většina lidí je má vtočená dovnitř a stejně tak má problémy s držením těla. Máme pro vás cviky, které pomohou vrátit ramena zase tam, kam patří!
Vydáno: 30. 9. 2019
Není nad to, se ráno probudit odpočatí a plní energie. Ruku na srdce, komu z nás se to daří alespoň v jeden pracovní den? Pokud je budík váš úhlavní nepřítel číslo jedna, vyzkoušejte deset tipů, pro lepší spánek!
Vydáno: 30. 8. 2019
Obtíže při dýchání, otravný kašel a sípání, zúžené průdušky. To může mít na svědomí astma, které stále patří mezi onemocnění, u kterých neznáme příčinu. Ve studii ELSPAC jsme zjišťovali, jestli jeho vzniku přispívá užívání paracetamolu (Paralen) v těhotenství.
Vydáno: 15. 7. 2019
Období dovolených a horkých letních dnů je tady. Snad každý do svého kufru přibalí opalovací krém, který má naši kůži chránit před nebezpečnými paprsky slunce. Měli byste si ale pohlídat jeho složení.
Vydáno: 3. 7. 2019
Vybíravost je poměrně dobře zmapovaná fáze dětského života, během které děti nechtějí zkoušet nové potraviny a fixují se na oblíbená jídla. Ne jednomu rodiči tím mohou způsobit vrásky na čele a obavy o budoucí vývoj.
Vydáno: 19. 6. 2019
Kouření od rakoviny plic si dnes už nikdo nedovolí odpárat. Vždy tomu ale tak nebylo a cesta dokazování, že kouření tabáku stojí za epidemií tohoto onemocnění nebyla jednoduchá. Přece jenom, cigaretový průmysl dost vynáší.
Vydáno: 13. 5. 2019
Civilizační onemocnění jsou zmiňována zejména v souvislosti se starší populací. Nicméně astma se projevuje již v dětském věku a se svým vzrůstajícím trendem patří dnes u dětí mezi nejčastější onemocnění.
Vydáno: 19. 3. 2019
Watt přišel s parním strojem, Edison vynalezl žárovku, Curie Sklodowská objevila a izolovala prvky radium a polonium. To slyšel ve škole asi každý. Rádi bychom vám ale představili ženu, díky které proběhla právě ELSPAC v podobě, jak ji znáte. Touto významnou ženou byla Dr. Janet Elizabeth Lane-Claypon.
Vydáno: 21. 2. 2019
Lékaři umí prostřednictvím různých vyšetření zjistit příčiny řady onemocnění. Na některá onemocnění a příznaky ale dnešní medicína mnohdy nestačí. Psychosomatické obtíže nebo stesky jako bolesti hlavy, zad, nevolnost nebo problémy se spánkem mohou trápit dospívající i dospělé. Jaké jsou příčiny?
Vydáno: 16. 1. 2019
Spánek je jednou ze základních potřeb člověka. Jeho kvalita a délka významně ovlivňují naše zdraví. Při nedostatečném spánku může docházet ke vzniku různých onemocnění. Příkladem je cukrovka, obezita, onemocnění srdce a cév, ale i úzkost a deprese.
Vydáno: 25. 10. 2018
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se v některých státech stáváme dospělými až v 21 letech? Možná právě proto, že v 18 letech nejsme psychicky ještě dostatečně vyzrálí.
Vydáno: 8. 10. 2018
Pohybová aktivita by měla být součástí každodenního života stejně jako třeba pět porcí ovoce a zeleniny. V těhotenství tomu není jinak, přesto až 34 % těhotných žen ze studie ELSPAC nesplňovalo doporučené množství pohybové aktivity.
Vydáno: 27. 8. 2018
Zákoutí lidské mysli mohou být všelijaká, denně na ně má vliv mnoho faktorů a podepisují se do nich různé události. Dnes ale víme, že k formování lidské psychiky, například náchylnosti k depresi, mohou přispět již stresové události u matky v době těhotenství.
Vydáno: 16. 8. 2018
Ne, to nejsou čísla, na která byste si měli vsadit do sportky ani podivná úloha z matematiky. Jsou to počty měsíců, které různě kolují v doporučeních nebo diskuzích o kojení. Jak dlouho výlučně kojit a jak dlouho vůbec kojit?
Vydáno: 3. 8. 2018
Nadváha a obezita dnes již patří k často skloňovaným pojmům. Stále se hledají příčiny, kdy jednou za vše mohou tuky, jindy zase jednoduché cukry nebo vysoce zpracované potraviny. Ať už jsou příčiny jakékoli, dlouhodobé studie ukázaly, že riziko vzniku nadváhy a obezity u dětí roste.
Vydáno: 20. 7. 2018
Kouření všeobecně neprospívá zdraví a v těhotenství to platí dvojnásob - škodí matce i dítěti. Kromě jiných zdravotních komplikací, může u dítěte zapříčinit sníženou funkci plic a výskyt sípotu. Pokud je dítě zakouřenému prostředí vystaveno také po porodu, mohou se zdravotní obtíže prohlubovat.
Vydáno: 9. 7. 2018
Středomořská strava je často dávána do souvislosti zejména se zdravím srdce a s prevencí onemocnění srdce a cév. Výhody tohoto typu stravování můžeme však spatřovat také v oblasti prevence metabolického syndromu nebo cukrovky.
Vydáno: 18. 6. 2018
Česneku se připisují pozitivní účinky na srdce a cévy. Jaký je současný pohled vědy a má smysl užívat česnek k podpoře kardiovaskulárního zdraví?
Vydáno: 4. 6. 2018
Nedostatek vlákniny ve stravě může vést k problémům se zažíváním, zejména pak mohou děti i dospělí trpět zácpou. Ve spojitosti s dětskou vybíravostí je někdy těžké dosáhnout na denní doporučené množství, které se už tak ne snadno u mnohých naplňuje.
Vydáno: 21. 5. 2018
Během těhotenství jsou v jídelníčku různá omezení, která mohou po porodu zanechat v matkách otazníky. Jsou nějaká speciální doporučení co jíst a čemu se vyvarovat v období kojení?
Vydáno: 7. 5. 2018
O škodlivosti kouření se v dnešní době již nedá pochybovat. Mnoho kuřáků si ale již neuvědomuje závažnost tzv. pasivního kouření (second hand smoking, environmental tobacco smoke).
Vydáno: 23. 4. 2018