Chemické látky v moči

Chemické látky se do lidského těla dostávají na každodenní bázi několika cestami. Ačkoli nám v mnoha případech ulehčují život, víme, že mohou být rizikové pro vznik řady onemocnění. Zvláště u nových neznáme jejich koncentrace v populaci a nemůžeme tak hodnotit rizika s těmito látkami spojená.

V rámci projektu Evropské unie jsme provedli u žáků základních a středních škol analýzu vybraných látek v moči.

VÍCE O PROJEKTU

Projekt ICARUS

Létat jsme nikoho neučili, za to jsme sledovali kvalitu ovzduší, ve kterém se účastníci venku a doma pohybovali!

Využili jsme přenosné měřicí zařízení v podobě hodinek a náramků a neunikla nám jediná škodlivá látka. Brno se tak stalo součástí celoevropského projektu.

VÍCE O ICAROVI

Mateřské mléko a toxické látky

Mateřské mléko je jedinečný zdroj výživy pro naše děti. Jsou v něm ale i znečisťující látky z vnějšího prostředí. Na jejich snížení pracují zapojené státy podle závazků Stockholmské úmluvy.

Jedno z pravidelných měření proběhlo i v Česku.

Více o měření

Studie CELSPAC: VULDE a HBA

Vývoj lidského mozku je komplikovaný proces, který ovlivňují faktory už když je dítě v těle matky. Díky datům ELSPAC jsme ve studii VULDE zjistili, jak stres v těhotenství ovlivňuje jeho vývoj a vznik depresí v mladé dospělosti.

Úkolem studie Health Brain Age (HBA) bylo lépe porozumět procesům biologického stárnutí a náchylnosti k duševním onemocněním.

Více o VULDE a HBA

Studie CELSPAC: Cesty do dospělosti

Že se stáváme dospělými v den 18. narozenin? Více než polovina zúčastněných se ve věku 24 a 25 cítila spíše někde mezi dospíváním a dospělostí. 

O dospělosti, nezávislosti, škole nebo rodině byly cesty do dospělosti, které už dávno neurčuje jenom věk v občance.

Více o cestách

Studie CELSPAC: DUST

Děti ve věku 0 až 5 let si nejčastěji hrají doma na podlaze. V místech, kde se přes veškerou snahu samovolně usazuje prach. Zjišťovali jsme proto chemické znečištění a přítomnost mikroorganismů v domácím prachu.

Rozšiřující studie DUST byla určena především pro maminky s dětmi zapojené do studie The Next Generation. Prozkoumali jsme interakce mezi chemikáliemi a mikrobiomem v prachu z jejich domácností.

Více o DUSTU

Studie CELSPAC: SPECIMEn

Každý z nás je vystaven různým chemickým látkám. Ty mohou být zdraví škodlivé, a proto musí být regulovány v životním prostředí, potravinách a vodě.

Ve vybraných evropských zemích probíhal průzkum hladin pesticidů a vyhodnocování rizik pro zdraví a životní prostředí. Studie SPECIMEn je součástí projektu HBM4EU (Human biomonitoring for Europe – Projekt Evropské iniciativy pro lidský biomonitoring) a zabývala se výskytem pesticidů v české populaci.

Více o SPECIMEn

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info