celspac.cz  |  24. 10. 2023, 15:51

Milí přátelé, členové rodiny CELSPAC,

v sychravém podzimním počasí vám k čaji nebo ke kávě přinášíme nějaké to počtení v podobě našeho newsletteru. Pilně pracujeme na přípravě dvou nových studií, které se rozběhnou v nejbližší době, máme pro vás opět nějaké výsledky a přitom všem ještě stíháme slavit spolu s celým centrem RECETOX, který má letos 40. narozeniny!

CELSPAC: RODIČE

Studie CELSPAC: RODIČE je zaměřena primárně na rodiče našich původních účastníků studie ELSPAC a jejich současné partnery/partnerky. Co nevidět je přivítáme v našich vyšetřovnách, kde absolvují téměř stejná vyšetření jako nyní naši třicátníci. Jak to u nás probíhá můžete už teď nastudovat zde. Jakmile budeme připraveni, dorazí rodičům pozvánka s konkrétními informacemi. Budeme se těšit!

CELSPAC: TNG 4MI

Studie CELSPAC: TNG 4MI je rozšířením studie The Next Generationje primárně zaměřena na zdraví a vývoj dětí v prvním roce jejich života.  Hlavním cílem je detailně zkoumat mikrobiální osídlování úst, střeva a kůže dítěte v tomto období. Zapojit se mohou těhotné ženy hned od počátku těhotenství.

Více o TNG 4MI

Centrum RECETOX se už 40 let zabývá studiem vztahů mezi člověkem a životním prostředím, se zvláštním důrazem na environmentální a zdravotní rizika spojená s toxickými látkami. Populační studie CELSPAC jsou součástí výzkumné infrastruktury RECETOX a proto slavíme také!

RECETOX 40 Výroční video

Výsledky ze studie CELSPAC: Young Adults

Co mají společného pláštěnka, teflonová pánev, hasicí přístroj a chlupatý koberec? Obsahují uměle vyrobené chemické látky se zkratkou PFAS, které se dostávají do našeho těla a tam se hromadí. Zjišťovali jsme, jaké jsou hladiny látek PFAS v krvi našich účastníků studie Young Adults. Vědce z RECETOXu zajímá, zda mají tyto látky vliv na imunitu člověka, popř. na imunitně podmíněná onemocnění (alergie, ekzémy, astma). Z výsledků této studie můžeme tvrdit, že látky PFAS mohou imunitu narušovat

Více o PFAS

Výsledky ukazují na to, že ženy mají statisticky významně nižší hodnoty koncentrace látek PFAS v krvi než muži. Zde je nejspíš příčina menstruace, a tedy ztráta krve a její následné naředění krví novou. Podobné účinky na snižování chemických látek v krvi má i pravidelné darování krve.
To, jak přesně PFAS působí na naši imunitu se zatím neví. Konkrétní mechanismus stále není popsán, a i to je předmětem našeho dalšího výzkumu.

Odborný článek

Výsledky ze studie ELSPAC

Výsledky dlouhodobé studie ELSPAC ukazují, že sport a míra tuku u dětí mají vliv na jejich držení těla. Pouze 30 % dětí narozených v letech 1991 a 1992 ve svých 11 až 15 letech sportovalo. Každé dva roky se počty sportujících dětí snižovaly a počty obézních nebo se špatným držením těla se zvedaly.

Více v našem článku

Další informace najdete na našem webu www.celspac.cz.
V případě jakýchkoliv dotazů nám neváhejte napsat na info@celspac.cz.

Váš tým CELSPAC

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Twitter     Youtube