Studie TNG 4MI

4MI Mikrobiom, Metabolom a Metylom u Matek a Dětí

Studie CELSPAC: TNG 4MI je rozšířením studie The Next Generation. TNG 4MI je primárně zaměřena na zdraví a vývoj dětí v prvním roce jejich života. Nedílnou součástí studie je sledování i zdraví matky v době těhotenství, porodu a po narození dítěte.

Hlavním cílem je detailně zkoumat osídlování úst, střeva a kůže dítěte a matky důležitými mikroorganismy. Ty ovlivňují mnohem více než jen naše trávení. Jejich nevhodné složení se pravděpodobně podílí na vzniku alergií, autoimunitních onemocnění a může být jednou z příčin některých chronických onemocnění. Složení tzv. mikrobiomu může být ovlivněno gestačním věkem, způsobem porodu, užíváním léčiv, stravou, hygienickými návyky, domácím prostředím a mikrobiálním osídlením těla blízkých osob. Díky detailnímu sledování těchto faktorů můžeme porozumět tomu, co mikrobiom dítěte a matky ovlivňuje. Náš výzkum může být podkladem pro zlepšení prevence různých onemocnění, jako jsou například potravinové alergie, autoimunitní onemocnění, ale i nespavost, autismus nebo deprese.

Jak se mohu zúčastnit?

Do studie vstupují matky od 12. tt prostřednictvím svých registrujících gynekologů na specializovaných pracovištích v Brně nebo prostřednictvím našich studiových asistentek ve FN Brno. Stačí nás kontaktovat.

Co zkoumáme?

Co se dozvím?

Dozvíte se složení:
vašeho mikrobiomu
mikrobiomu vašeho dítěte
prachu a vzduchu ve vaší domácnosti

Vstup do studie

Do studie TNG 4MI vstupují matky od 12. tt prostřednictvím svých registrujících gynekologů na smluvených pracovištích poskytujících gynekologickou péči v Brně nebo prostřednictvím našich studiových asistentek ve FN Brno. Stačí nás kontaktovat. Vstupem do TNG 4MI se automaticky stáváte účastnicí mateřské studie The Next Generation.

Jak studie probíhá

Pro studii TNG 4MI jsou zapotřebí odběry biologického materiálu od matky a dítěte, které jsou pravidelně odebírané do 1 roku věku dítěte a vyplnění dotazníků. Odběr vzorků provádí sama matka doma (kromě porodu) podle harmonogramu, uchovává odebrané vzorky v mrazáku, a po domluvě si vzorky odváží naše svozová technička ke zpracování k nám do laboratoře. Vším potřebným je každá matka vybavena od nás.

 

Časový harmonogram

Co by vás mohlo zajímat

Pokud jsem ve studii CELSAPC: TNG, mohu se do studie TNG 4MI zapojit?

Ano, ale ne zpětně se stejným dítětem. Můžete se zapojit při dalším těhotenství.

Jak je studie TNG 4MI dlouhá?

Jde o devět časových bodů během těhotenství a prvního roku věku dítěte (12. tt, až po 52. týden po porodu), ve kterých je potřeba odebrat vzorky a vyplnit dotazníky.

Jak budu vědět správný postup při odběru vzorků?

Součástí každé odběrové sady, kterou od nás dopředu dostanete, je kromě všech pomůcek i jednoduchý návod k odběru. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, ihned se nám ozvete.

 

Brožura pro účastnice

Vaše první odběrová sada

Využijte prosím odběrové sady k těm vzorkům, s nimiž jste souhlasila v informovaném souhlase. Sady navíc si od vás vezmeme zpět.

Zelená samolepka CELSPAC

Nalepujte do těhotenského průkazu pouze v případě, že souhlasíte s odběrem pupečníkové krve pro účely studie.

Proč říct ANO

 • Svou účastí nám pomůžete zjistit, jak se utváří a vyvíjí střevní mikrobiom dětí, co ho ovlivňuje a zda mají tyto faktory vliv na vznik onemocnění spojovaných se západním stylem života.
 • Dozvíte se složení vašeho střevního a mikrobiomu a mikrobiomu vašeho dítěte.
 • Zjistíte, jaké je složení vzduchu a prachu ve vaší domácnosti.
 • Pro každou maminku máme připravené drobné dárky.

Důležité kontakty

Mgr. Lenka Andrýsková, Ph.D.

Koordinárotka studie TNG 4MI (kontakt pro ukončení účasti ve studii nebo úpravu v nakládání s vašimi vzorky)


telefon: 549 49 3079
e‑mail:

Bc. Lenka Kociánová

Svozová technička (kontakt pro domluvu konkrétního času vyzvednutí vzorků u vás doma)


telefon: 777 801 812, 773 743 191

Mgr. Lenka Žáková

Vedoucí studiových asistentek (kontakt pro domluvu na termínu návštěvy porodnice FN Brno Bohunice a odběr vzorků v porodnici)


telefon: 777 404 414
e‑mail:

Mgr. Lucia Žáková

Studiová asistentka – porodnice FN Obilní trh


telefon: 773 680 303
e‑mail:

MgA. Petra Bruzlová

Referentka propagace (kontaktní osoba pro jakékoliv dotazy)


telefon: 773 033 057
e‑mail:

Pro účastnice studie

Na co nezapomenout

 • Důležité kontakty naleznete na této webové stránce a na zadní straně brožury.
 • Na váš email vám budou pravidelně chodit zprávy s upozorněním na odběry vzorků a na dotazníky. Vše zvládnete včas, stačí jen pravidelně kouknout do své emailové schránky.
 • V první odběrové sadě bude nachystána malá zelená nálepka CELSPAC, kterou si prosím nalepte do těhotenského průkazu pouze v případě, že souhlasíte s odběrem pupečníkové krve pro účely studie. Pokud si souhlas s odběrem rozmyslíte, informujte nás prosím a odlepte si zelenou nálepku CELSPAC z průkazu.
 • Před návštěvou porodnice ve 25. tt až 41. tt vás telefonicky kontaktuje naše studiová zdravotní sestra. Domluví s vámi datum návštěvy ve FN Brno, kde společně vyplníte dotazník, odebere vám krev a moč.
 • Jakmile porodíte, dejte nám o tom prosím vědět prostřednictvím sms na telefonní číslo +420 773 033 057. Moc nám to pomůže.
 • Pokud se rozhodnete ze studie vystoupit, kontaktujte prosím koordinátorku studie. Na email uvedený na zadní straně této brožury napište prosím zprávu, že chcete ze studie vystoupit. Po vystoupení prosím odlepte zelenou nálepku CELSPAC ze svého těhotenského průkazu. V porodnici už pak s naší studií nebudete spojována.
 • Pomůcky k odběru vzorků vám bude pravidelně dodávat naše svozová technička. Pokud potřebujete novou sadu k odběru, ihned nám zavolejte.
 • Po každém odběru vzorků si co nejdříve rezervujte termín jejich odvozu. Kde a jak termín rezervovat najdete výše na této webové stránce. Po zarezervování konkrétního data vás telefonicky kontaktuje svozová technička a domluví se s vámi na konkrétním čase.

Je něco, co jste zde nenašli?

Neváhejte se nás zeptat v kontaktním formuláři nebo rovnou piště na info@celspac.cz.

Načítám...

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info