Máme první výsledky ze studie Young Adults, nasbírali jsme přes 60 vzorků mateřského mléka a zkoumáme zatížení pesticidy!

celspac.cz  |  20. 2. 2020, 15:05

CELSPAC newsletter s prvními výsledky!

Milí přátelé, členové rodiny CELSPAC,

od minulého vydání newsletteru uplynul přesně půlrok a díky vám CELSPAC studie běží na plné obrátky. Koncem roku 2019 jsme dosáhli pomyslného milníku 300 účastníků a účastnic ve studii Young Adults. První popisné výsledky najdete i v tomto newsletteru. 

Pokud chcete nahlédnout pod pokličku vyšetřoven a výzkumných laboratoří, můžete si pustit Dobré ráno na České televizi. Pro chemické nadšence (a nejenom je!) máme také odkaz na záznam pořadu Fokus Václava Moravce, kde byla jedním z hostů i ředitelka Centra RECETOX Jana Klánová.

Do studie The Next Generation už vstoupilo 1 020 těhotných žen.

Dokonce jsme posílili tým studiových asistentek v porodnicích na Obilním trhu i v Bohunicích. Vstupem do studie ale osobní setkání nemusí skončit, na konci newsletteru najdete pozvánku na veletrh Pro Dítě, kde se s námi můžete opět potkat. Kromě toho přes 60 maminek darovalo mateřské mléko do studie Světové zdravotnické organizace o znečišťujících látkách v prostředí.

A tím nekončíme. Stále také probíhá studie CELSPAC: SPECIMEn, která zjišťuje zatížení pesticidy u stovky rodin v Jihomoravském kraji. Do konce února je stále možné se zapojit!

Děkujeme, že podporujete výzkum a jste v tom s námi,

Za tým CELSPAC, Lenka Andrýsková

Koordinátorka studie

Už přes 300 odvážlivců navštívilo naše vyšetřovny Young Adults

Mnoho výsledků se účastníci a účastnice dozvídají přímo na místě. Co jim ale nemůžeme ihned sdělit, jsou výsledky z dotazníků, které vyplňují na místě nebo doma. Proto jsme si při tomto symbolickém mezníku vyžádali data a zpracovali je do několika obrázků. Jsme rádi, že jezdí do práce MHD a šetří tak matku přírodu, jí ovoce a zeleninu, čímž dopřávají potravu i střevním bakteriím. Sice doporučovaných osm hodin spí pouze necelá třetina, ale zdraví jako rybička se cítí všichni!

Vy jste naši experti

Není větších expertů na dotazníky než vás. Taky jich máte za sebou slušnou řádku! Budeme rádi, když nám vyplníte ještě jeden, kterým nám pomůžete zlepšit průběh studie Young Adults a získáme tak třeba dalších 300 účastníků a účastnic.

Ještě jeden zvládnu

Studie TNG také roste jako z vody!

Jste v očekávání a zrovna balíte tašku do porodnice? To by se vám mohl hodit náš seznam, se kterým na nic nezapomenete! A jestli vás porod čeká až za dlouho a tápete v jídelníčku, podívejte se na článek o výživě v těhotenství.  Rodiny, kde už to žije dětským křikem, možná zase uvítají rady, kdy už začít s příkrmy, nebo jak šátkovat!

Chci si počíst
 

Psali jste si o další aktuálně otevřené studie. Kromě našich stálic Young Adults a TNG, je momentálně k dispozici studie SPECIMEn, která u rodin zkoumá zatížení pesticidy. Naši kolegové hledají vždy pár rodič a dítě, které musí být ve věku 6 až 11 let. Pozor! Posledních pár volných míst, které se musí obsadit do konce února.

Chci do studie

Dejte si s námi kafe

První letošní velkou akcí, kde nás najdete, je březnový veletrh ProDítě 2020. S celým naším týmem budeme na stánku od čtvrtka 5. března až do neděle 8. března. Každý den vám bude k dispozici také zástupce z vědeckých týmů, které pracují na studii TNG. Trápí vás dlouhodobě otázky ohledně očkování, vývoje mikrobiomu nebo co se děje s vaším tělem po porodu? Přijďte se zeptat!

čt 5. 3. 2020

ProDítě: Zdravý vývoj dítěte, bezpečné očkování a alergie

Prof. Vojtěch Thon je expertem v oboru imunologie, který se zasadil o testování vrozených poruch imunitního systému a zajištění bezpečného očkování. Na veletrhu pro vás bude ve čtvrtek od 14 do 16 hodin.

pá 6. 3. 2020

ProDítě: Chůze těhotných žen

Mgr. Kateřina Kolářová, Ph.D. zkoumá chůzi těhotných žen a změny ve stavbě těla před i po porodu. Přijďte to s ní probrat  v pátek od 10 do 12 hodin.

pá 6. 3. 2020

ProDítě: Suchá kapka krve

Mgr. Eliška Stuchlíková v rámci doktorského studia zkoumá, co všechno lze zjistit ze suché kapky krve. Co se děje s biologickými vzorky ve studii, se jí můžete zeptat v pátek od 12 do 14 hodin.

so 7. 3. 2020

ProDítě: Střevní mikrobiom

Mgr. Petra Vídeňská, Ph.D. vede mikrobiomový tým, se kterým připravuje dílčí studii zaměřenou na vývoj střevního mikrobiomu dítěte. Zajímavé, že? Všechno vám popovídá v sobotu od 10 do 12 hodin.

so 7. 3. 2020

ProDítě: Jak zvládnout porod

Mgr. Helena Zemanová je TNG studiová asistentka s bohatými zkušenostmi z porodního sálu. Máte obavy? Po setkání s ní v sobotu od 12 do 14 hodin se určitě rozplynou.

ne 8. 3. 2020

ProDítě: Studie TNG od počátků

Bc. Martina Kolomazníková stála u zrodu studie TNG a do studie zařadila několik stovek těhotných žen.  Zná ji jako své boty a svoje zkušenosti vám ráda sdělí v neděli od 10 do 12 hodin. 

Půl rok utekl jako voda a my jsme u konce druhého newsletteru.

Už teď se ale těšíme na podzimní vydání!

Děkujeme, že jste v tom s námi a na viděnou zase příště.

Váš Tým CELSPAC

P. S. Jestli se vám něco na newsletteru nezdá, dejte nám to vědět na info@celspac.cz, rádi se zlepšíme.

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Twitter     Youtube