ELSPAC se změnil na CELSPAC, vydáváme články, opět vyšetřujeme původní účastníky studie a mnohem víc. Začtěte se do prvního čísla newsletteru.

celspac.cz  |  30. 8. 2019, 9:17

Vítejte u prvního čísla newsletteru!

Milí přátelé, členové rodiny CELSPAC,

je to už několik let, co jsme převzali od pana docenta Kukly neuvěřitelných 200 000 papírových dotazníků ze studie ELSPAC, a převezli je do univerzitního kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích. Zároveň jsme se tehdy pokusili oslovit původní účastníky a účastnice zprávou, že studie neskončila, ale začíná její nová éra.  

Pan rektor Bek zahájil první společné setkání v roce 2013 slovy, že si nesmírně váží času a důvěry, které studii všichni věnovali. Slíbili jsme, že se postaráme o to, aby vzácná data, jejichž získání všichni účastníci a účastnice věnovali tolik času a pozornosti, sloužila pro zajištění zdravější budoucnosti dalších generací dětí.  

Heslo „pro zdravou budoucnost“ se mezitím stalo mottem nejen obnovené studie CELSPAC, ale celého centra RECETOX, který se o ni teď stará. Všechna data jsou už v digitální podobě a na jejich interpretaci pracují mezinárodní týmy. Zajímavé výsledky a další novinky najdete na našich webových stránkách. 

Pro původní generaci dětí ELSPAC, ale i pro jejich sourozence, partnery a partnerky jsme připravili pokračování studie (YOUNG ADULTS), které jim umožní se o sobě bez dalšího čekání něco dozvědět. S podobnou nabídkou v budoucnu oslovíme i rodiče ELSPAC. Ale hlavně: v brněnských porodnicích se už nabírají těhotné ženy do studie další generace Brňanů (TNG). Pokud čekáte potomka, nezapomeňte se zapojit! 

V univerzitním kampusu roste biobanka na dlouhodobé ukládání biologických vzorků i nové laboratoře a vyšetřovny. Někteří z vás se už zapojili do speciálních studií: ICARUS sledoval kvalitu vnitřního i vnějšího ovzduší, které dýcháte, VULDE se zaměřila na depresivitu. V letošním roce dále sledujeme kvalitu ovzduší brněnských škol a školek i chemickou expozici jejich studentů a studentek. Brzy zahájíme studii novorozenců zaměřenou na rozvoj jejich imunity v závislosti na střevním mikrobiomu. 

Rádi bychom vás průběžně informovali o chystaných aktivitách i zajímavých výsledcích, proto jsme se rozhodli dvakrát ročně vydávat newsletter, jehož první číslo se k vám právě dostává. Na podzim se s námi můžete potkat i tváří v tvář, protože už po čtvrté jsme součástí Brněnských dnů pro zdraví. Vyzkoušejte si, jaké to je zúčastnit se studie Young Adults, a domů si odneste například výsledky analýzy složení vašeho těla.  

Vážíme si každé vaší spolupráce, ať už je to vyplněná otázka v dotazníku nebo komentář na našich facebookových stránkách.

Děkujeme! 

Za tým CELSPAC, Jana Klánová 

Vyšetřujeme děti ELSPAC

V březnu jsme spustili navazující studii Young Adults, která zkoumá zdraví mladých dospělých. Už žádných 20 let dotazování, ale jedno dopoledne plné zajímavých vyšetření od složení těla, přes koncentraci až po analýzu chodidla.

Chci se zapojit
 

Další generace brněnských dětí

Původní děti ELSPAC oslaví zanedlouho ve studii 30 let! Je to zároveň věk, kdy už řada z nich má nebo zakládá své rodiny a nám se otevírá jedinečná příležitost vzít pod svá křídla další generaci brněnských dětí. 

Více o studii TNG

V mrazácích začíná být těsno

A proto stavíme biobanku! Už od prosince 2018 vzniká mezi budovami RECETOX a INBIT v Univerzitním kampusu v Bohunicích nová biobanka, která bude uchovávat a zpracovávat různé druhy biologických materiálů. Primárně to budou vzorky z populačních studií CELSPAC (Young Adults a TNG).  Skladovací systémy budou propojeny se speciálním laboratorním informačním systémem a budou plně automatické. Vzorky se ale opravdu nezapotí, protože budou skladovány v prostředí o teplotě -25°C, -80°C a -150°C. Podívejte se, jak nám biobanka "roste" před očima.

Zlatá 90. a výsledky ze studie ELSPAC

Zavzpomínejte s námi na 90. léta! Připravili jsme pro vás výběr zajímavostí z dotazníků ELSPAC a zarámovali je do kontextu doby. Vzpomenete si ještě na období bez internetu a Googlu? 

Chci vzpomínat
 

Je zde spousta otázek, na které se snažíme najít odpovědi. Co stojí za vznikem astmatu u dětí? Mohou brát těhotné ženy paralen nebo cvičit? Jak ovlivňují hádky partnerů dospívající děti? Začtěte se do našich článků.

Chci odpovědi

Potkejte se s námi tváří v tvář

Už máte program na září a říjen? Máme pro vás pár tipů, kam začátkem podzimu vyrazit! Ať už to budou každoroční Brněnské dny pro zdraví, kde nabízí program i CELSPAC, nebo série přednášek na Kraví hoře. Na přednáškách vystoupí přední odborníci z Přírodovědecké fakulty, Magistrátu města Brna nebo Českého hydrometeorologického ústavu.

po 23. 9. 2019

Od složení těla po správnou chůzi 

Zajímá vás, jak probíhá studie Young Adults? Podívejte se do našich vyšetřoven a zjistěte, jaké máte složení těla nebo kapacitu plic. 

st 25. 9. 2019

Zaostřeno na zdraví 

Knihovna Jiřího Mahena na Kobližné v Brně otevře své krásné prostory pro akci Zaostřeno na zdraví, kde společně zaostříme třeba na složení těla nebo sílu stisku ruky.

st 25. 9. 2019

Kvalita ovzduší v Brně a vůbec I. 

Znečišťující látky a aktuální stav. Tak zní první z trilogie přednášek ve Hvězdárně a Planetáriu na Kraví hoře. Dozvíte se,  které látky znečišťují naše ovzduší a jak kvalitní je ovzduší v Brně, Jihomoravském kraji nebo ve světě.

út 15. 10. 2019

Kvalita ovzduší v Brně a vůbec II. 

Druhá přednáška se zaměří na zdroje, které znečišťují prostředí, jak dané látky působí na naše zdraví, jak celou věc ovlivňuje doprava a zda se s ní dá něco dělat.

čt 24. 10. 2019

Kvalita ovzduší v Brně a vůbec III. 

Na přednášce Měření kvality ovzduší vám poví, jak se v praxi ovzduší monitoruje a co se s výsledky dělá. Skončí v šuplíku nebo putují na Magistrát s cílem realizovat kroky pro zlepšení?

A jsme u konce! Napište nám na info@celspac.cz, jak se vám první číslo newsletteru líbilo, a co byste rádi našli v tom příštím!

Děkujeme, že jste v tom s námi a na viděnou zase příště.

Váš Tým CELSPAC

P. S. Chcete být stále v obraze? Nezapomeňte nás sledovat na Facebooku.

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Twitter     Youtube