Obavy maminek ohledně dětí v prvním roce jejich života nejsou překvapivé, potěšil nás pokles problematických látek v mateřském mléce a ELSPAC děti zajásají nad objevem krabice plné vzpomínek.

celspac.cz  |  21. 9. 2020, 12:02

CELSPAC newsletter a zpátky do minulosti

Vážení přátelé, členové rodiny CELSPAC,

už je to rok od vydání prvního newsletteru a my jsme vděční, že vás můžeme touto cestou opět pozdravit. Online prostředí je dnes už běžně dostupný komunikační kanál, nicméně události posledních měsíců ho dostaly do popředí i v méně obvyklých situacích. Tam, kde bylo za normálních okolností objetí, museli jsme si najednou vystačit se smajlíky nebo videohovory.

O to víc nás těší, že studie stále běží. Budoucí maminky vstupují do TNGYoung Adults po jarní přestávce opět zaplnili vyšetřovny jak na FSpS MUNI, tak na CEITEC, kde od června probíhá pokračování studie o biologickém stárnutí mozku. Díky tomu ani v tomto čísle nechybí výsledky!

Podívejte se, jak se vyvíjí zatížení mateřského mléka znečisťujícími látkami. Původní účastníci ELSPAC studie zase možná zajásají nad objevem krabice plné pokladů a vzpomínek! Těšit se můžete také na infografiku, která shrnuje obavy maminek TNG ohledně dětí v prvních 12 měsících jejich života. Na závěr pro vás máme pozvánku na Brněnské dny pro zdraví, v rámci kterých si můžete vyslechnout dvě přednášky o mikrobiomu a o brněnském ovzduší.

Do dalšího půlroku, ať už bude v online nebo offline prostředí, vám přejeme hodně veselých okamžiků a pevné zdraví.

Děkujeme, že jste v tom s námi.

Váš tým CELSPAC

Dobrá zpráva, problematické látky klesají!

Minulý podzim byl ve znamení sběru mateřského mléka. Přes 60 novopečených maminek nám věnovalo vzorky mateřského mléka, které jsme následně odeslali na analýzu znečisťujících látek. Problematické látky Česká republika pravidelně sleduje už od roku 1994, ale stěžejní se stal rok 2001, kdy se státy podpisem Stockholmské úmluvy zavázaly tyto látky nevyrábět, nepoužívat ani neskladovat. Od té doby s radostí sledujeme jejich pokles.

Poklad z půdy

Podařila se nám najít krabice plná pokladů! V minulosti byla vypsaná totiž řada soutěží, například o nejzajímavější fotku dítěte ELSPAC, nejhezčí dětskou kresbu nebo o nové logo. Žasli jsme, kolik se sešlo fotografií, obrázků i nápadů. Zúčastnili jste se soutěží taky a zajímalo by vás, co jste tehdy namalovali? Napište nám nebo sledujte naše sociální sítě, kde se postupně o poklady podělíme!

Chci být v obraze
 

Studnice informací

Data nasbíraná za posledních 30 let jsou stále zdrojem cenných a aktuálních informací, které pravidelně můžete sledovat v podobě článků na našem webu. Přečtěte si, jaké důvody vedly maminky ELSPAC k ukončení kojení nebo jak je provázána poporodní deprese se stresovou inkontinencí. Dvě témata, která jsou často tabu, přitom s nimi má zkušenost nejedna maminka.  

Chci si počíst

A jaký byl váš první rok?

Příchod nového člena do rodiny znamená jednoznačně velkou radost. Věříme ale, že může zamávat s nejednou domácností. Co maminkám dělá ohledně jejich dětí největší starosti v prvních 12 měsících života? V každém dotazovaném období to byl spánek, kojení nebo celkově problémy s krmením. Naopak bolesti bříška či potíže s trávením trápily děti jenom na začátku, v druhém měsíci po narození. Ty pak vystřídal pláč nebo růst zoubků. Na druhou stranu nám maminky psaly, jak je těší pokroky, které děti dělají a nejvíc je dokáže potěšit dětský úsměv.

Nenechte to uplavat!

Poukázky, které od nás dostáváte za účast ve studii Young Adults, mají momentálně platnost do 6. prosince 2020. Pokud není ve vašich silách vyčerpat celou částku, využijte možnost nahrát hodnotu poukázek na čipové hodinky, a prodloužit tak platnost na 2 roky. Při nabití 1 000 Kč získáte navíc slevu 20 % na vstup a "na hodinky" můžete někoho přímo na bazénu pozvat třeba i na drink! 

Chci hodinky

Pozvánka na závěr

Letos jsme pro vás v rámci Brněnských dnů pro zdraví připravili dvě přednášky o mikrobiomu a o kvalitě ovzduší v Brně. Pokud to epidemiologická situace dovolí, rádi se s vámi uvidíme ve středu 23. září v 15.30 v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné 4 v Brně. Na našem YT kanále bude zveřejněn také video záznam. Aktuální informace sledujte v události na Facebooku. 

Zkontrolovat událost

st 23. 9. 2020

Maminka, dítě a jejich malí přátelé – bakterie 

Žije mikrobiom s námi nebo my s ním? Jak se naši malí přátelé vyvíjejí a jaké změny nastávají po porodu u maminek vám poví v 15.30 Mgr. Petra Vídeňska, Ph. D., vedoucí výzkumného týmu, který ve studii CELSPAC: TNG zkoumá právě mikrobiom. 

st 23. 9. 2020

Kvalita ovzduší v Brně 

Jak se nám v Brně dýchá? Proč sledujeme kvalitu ovzduší v Brně rozebere v 17.00 náš odborník RNDr. Ondřej Mikeš, Ph.D., který v minulém roce zrealizoval studii ICARUS. Ta sledovala změny kvality prostředí a klimatu u několik desítek Brňanů a na výsledky z ní se můžete těšit rovněž!

Přejeme vám, ať zvládáte nadcházející čas s nadhledem, grácií a pevným zdravím!

Děkujeme, že jste v tom s námi.

PS: Jestli máte něco na srdci, ať už kvůli studiím nebo newsletteru, neváhejte nám napsat na info@celspac.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Instagram     Twitter     Youtube