Jak je na tom vaše krev?
Krevní obraz patří k základním vyšetřením, které z krve provádíme. Dostali jste od nás spoustu hodnot, co znamenají a jak se v nich vyznat?
Krevní obraz je vyšetření, kterým lze zjistit počet krevních buněk, jejich velikost a tvar.
Referenční hodnoty pro většinu lidí odpovídají normálnímu zdravému stavu. Odvíjí se ale také od nastavení jednotlivých laboratoří. Je důležité mít na paměti, že každý z nás je originál.
Bílé krvinky WBC
Zodpovídají za boj proti nemocem, infekcím a zánětům. Každý druh bílých krvinek má v boji proti nemoci jiný úkol. Pokud se počty krvinek jednotlivých druhů liší od normálu, může to znamenat, že naše tělo právě bojuje s nějakou nemocí. Podle jejich počtu pak můžeme odhadnout, o jaké onemocnění se jedná.
Měřené složky:
- lymfocyty (LYMPH)
- monocyty (MONO)
- neutrofily (NEUT)
- bazofily (BASO)
- eozinofily (EO)
Červené krvinky RBC
Zodpovídají za přenos kyslíku po těle. K tomu slouží hemoglobin, na který se kyslík přichytí. Hematokrit udává procento červených krvinek v celkovém objemu krve. Snížení jejich počtu může znamenat chudokrevnost, ale může se vyskytnout i u jiného onemocnění. Při stanovení diagnózy je nutné sledovat i jiné parametry např. objem červených krvinek. Zvýšené množství červených krvinek se může vyskytnout např. u sportovců.
Krevní destičky PLT
Zodpovídají za srážlivost krve a hrají tak nezastupitelnou roli při zastavení krvácení a hojení ran. Zvýšený počet může signalizovat např. infekční nebo zánětlivé onemocnění. Snížený počet může znamenat onemocnění jater, sleziny, intoxikace a další onemocnění. Řada příčin může být v důsledku vrozených poruch.
Biochemické vyšetření krve nám dává mnoho informací o zdravotním stavu celého organismu. Můžeme zjistit, zda nějaký orgán nepracuje správně nebo se naopak ujistit, že v těle všechno funguje jak má.
Tuky
Triglyceridy TRIG
Tuky a oleje, které přijmeme potravou, jsou v trávicím traktu přeměněny na triglyceridy (TRIG). V této podobě dále cestují tělem. V krvi se vyskytují běžně, pokud jich je ale nadbytek, mohou se u nás časem objevit srdeční cévní onemocnění, jako je ateroskleróza, vysoký krevní tlak, infarkt a další nemoci.
- referenční hodnota: 0,5–1,7 mmol/l
Cholesterol CHOL
Důležitá molekula, díky které naše buňky drží tvar a také se z něj tvoří některé hormony. V krvi cestuje pomocí „nosičů“, které známe pod zkratkami LDL a HDL. Každý z nosičů má při přepravě cholesterolu jiný úkol.
- referenční hodnota: 2,9–5,0 mmol/l
LDL cholesterol je určený k vstřebávání cholesterolu do buněk, naopak HDL cholesterol cestuje z buněk celého těla do jater, kde je likvidován nebo znovu použit. Pokud se tedy díváme na hodnotu celkového cholesterolu v krvi, je vždy důležité podívat se i na hodnoty HDL a LDL.
- referenční hodnota LDL: 1,2–3,0 mmol/l
- referenční hodnota HDL: 1,2–2,7 mmol/l u žen, 1,0–2,1 mmol/l u mužů
Jaterní enzymy
Jaterní enzymy zajišťují přeměnu aminokyselin - základních stavebních kamenů našich bílkovin.
Alaninaminotransferáza ALT
ALT je výhradně jaterní enzym. Pokud se ve větším množství objeví v krvi, znamená to, že buňky jater jsou nějakým způsobem poškozeny.
- referenční hodnoty: 0,13–0,77 μkat/l u žen, 0,17–1,13 μkat/l u mužů
Aspartátaminotransferáza AST
AST se kromě jater nachází i v srdci a všech našich svalech. Nadbytek AST v krvi tedy může být známkou poškození srdce (např. v důsledku infarktu) nebo také následkem nadměrné svalové námahy či jiného poškození svalů.
- referenční hodnoty: do 0,58 μkat/l u žen, do 0,83 μkat/l u mužů
Gama-glutamyltransferáza GGT
Je důležitý pro odbourávání škodlivých látek, které se dostanou do našeho těla. Jeho zvýšená hladina v krvi může být způsobena přítomností jaterního onemocnění, ale také nadměrnou konzumací alkoholu nebo užíváním některých léků.
- referenční hodnoty: do 0,70 μkat/l u žen, do 1,00 μkat/l u mužů
Ledviny
Cystatin C
Vysoká koncentrace tohoto proteinu v krvi značí chronické onemocnění ledvin a kardiovaskulárního rizika. Pokud užíváte glukokortikoidy nebo trpíte thyreopatií, pokročilým stádiem melanomu, karcinomu střeva nebo lymfoproliferativním onemocněním můžete mít zvýšené hodnoty, aniž byste trpěli chronickým onemocněním ledvin.
- referenční hodnoty: 0,63 - 1,44 mg/l (> 50 let), 0,55 - 1,15 mg/l (< 50 let)
Kosti
Osteokalcin
Osteokalcin ukazuje stav kostní tkáně. Výsledek mimo referenční hodnoty konzultujte se svým praktickým lékařem.
- referenční hodnoty (> 50 let): 15,0 - 46,0 μg/l u žen, 14,0 - 46,0 μg/l u mužů
- referenční hodnoty: 11,0 - 43,0 μg/l u žen (20-50 let), 14,0 - 42,0 μg/l u mužů (30-50 let), 24,0 - 70,0 μg/l u mužů (18-30 let)
Imunita
C-reaktivní protein CRP
Je využíván jako ukazatel zánětu. Podle hladiny CRP v krvi lze určit o jaký typ onemocnění přibližně jde. Hodnoty CRP do 50 mg/l obvykle značí probíhající virovou infekci, zatímco hodnoty dosahující 100 mg/l nebo vyšší jsou znakem přítomnosti bakteriálního onemocnění. Zvýšené hladiny se také vyskytují po operacích, infarktu a dalších stavech.
- referenční hodnota: do 5 mg/l
Srdce
NT-proBNP
Marker NT-proBNP je prognostickým ukazatelem srdečního selhání. Ke komplexní diagnostice je však potřeba znát výsledky dalších klinických a laboratorních vyšetření. Koncentrace markeru NT-proBNP stoupá s věkem, s poklesem glomerulární filtrace a při anémii. Naopak u obézních pacientů pozorujeme nižší hodnoty. V případě vyšších naměřených hodnot předejte tento výsledek a konzultujte ho se svým lékařem.
- referenční hodnota: do 125 pg/ml (< 75 let), do 400 pg/ml (> 75 let)
Výsledky měření, které jste obdrželi, jsou pouze informativního charakteru a neslouží k diagnostice onemocnění. V případě významných odchylek ve vašich výsledcích, kontaktujte svého praktického lékaře.