Jak je na tom vaše krev?

Krevní obraz patří k základním vyšetřením, které z krve provádíme. Dostali jste od nás spoustu hodnot, co znamenají a jak se v nich vyznat?

Bez popisku

Krevní obraz je vyšetření, kterým lze zjistit počet krevních buněk, jejich velikost a tvar. Jak porozumět výsledkům z rozboru krve?

Celkové zhodnocení výsledků naleznete hned na začátku, značí jej nápis negative či positive. U jednotlivých parametrů pak můžete zaznamenat znaménka plus a mínus, které označují ty hodnoty, jež jsou vyšší či nižší než udává rozmezí referenčních hodnot. 

Bez popisku

Referenční hodnoty pro většinu lidí odpovídají normálnímu zdravému stavu. Odvíjí se ale také od nastavení jednotlivých laboratoří. Je důležité mít na paměti že každý z nás je originál. 

Bílé krvinky WBC

Zodpovídají za boj proti nemocem, infekcím a zánětům. Každý druh bílých krvinek má v boji proti nemoci jiný úkol. Pokud se počty krvinek jednotlivých druhů liší od normálu, může to znamenat, že naše tělo právě bojuje s nějakou nemocí. Podle jejich počtu pak můžeme odhadnout, o jaké onemocnění se jedná.

Měřené složky: 

  • lymfocyty (LYMPH)
  • monocyty (MONO)
  • neutrofily (NEUT)
  • bazofily (BASO)
  • eozinofily (EO)

Červené krvinky RBC

Zodpovídají za přenos kyslíku po těle. K tomu slouží HGB, na který se kyslík přichytí. HCT udává poměr červených krvinek v objemu krve. Snížení jejich počtu může znamenat chudokrevnost, ale může se vyskytnout i u jiného onemocnění. Při stanovení diagnózy je nutné sledovat i jiné parametry např.
MCV. Zvýšené množství červených krvinek se může vyskytnout např. u sportovců.

Měřené složky: 

  • hemoglobin (HGB)
  • hematokrit (HCT)
  • objem červených krvinek (MCV)
  • kolik hemoglobinu je v krvinkách (MCH, MCHC)
  • jak se liší krvinky velikostí (RDW-SD, RDW-CV)

Krevní destičky PLT

Zodpovídají za srážlivost krve a hrají tak nezastupitelnou roli při zastavení krvácení a hojení ran. PCT udává poměr krevních destiček v objemu krve. Zvýšený počet může signalizovat např. infekční nebo zánětlivé onemocnění. Snížený počet může znamenat onemocnění jater, sleziny, intoxikace a další onemocnění. Řada příčin může být v důsledku vrozených poruch.

Měřené složky: 

  • jak se liší ve velikosti (DW)
  • objem krevních destiček (MPV)
  • kolik % destiček je nadměrně velkých (P-LCR)
  • trombokrit (PCT)

Biochemické vyšetření krve nám dává mnoho informací o zdravotním stavu celého organismu. Můžeme zjistit, zda nějaký orgán nepracuje správně nebo se naopak ujistit, že v těle všechno funguje jak má.

Bez popisku

Tuky

Triglyceridy TRIG

Tuky a oleje, které přijmeme potravou, jsou v trávicím traktu přeměněny na triglyceridy (TRIG). V této podobě dále cestují tělem. V krvi se vyskytují běžně, pokud jich je ale nadbytek, mohou se u nás časem objevit srdeční cévní onemocnění, jako je ateroskleróza, vysoký krevní tlak, infarkt a další nemoci.

  • referenční hodnota: 0,5–⁠1,7 mmol/l

Cholesterol CHOL

Důležitá molekula, díky které naše buňky drží tvar a také se z něj tvoří některé hormony. V krvi cestuje pomocí „nosičů“, které známe pod zkratkami LDL a HDL. Každý z nosičů má při přepravě cholesterolu jiný úkol.

  • referenční hodnota: 2,9–⁠5,0 mmol/l

LDL cholesterol je určený k vstřebávání cholesterolu do buněk, naopak HDL cholesterol cestuje z buněk celého těla do jater, kde je likvidován nebo znovu použit. Pokud se tedy díváme na hodnotu celkového cholesterolu v krvi, je vždy důležité podívat se i na hodnoty HDL a LDL.

  • referenční hodnota LDL: 1,2–⁠3,0 mmol/l
  • referenční hodnota HDL: 1,2–⁠2,7 mmol/l u žen, 1,0–⁠2,1 mmol/l u mužů

Cukry

Glukóza GLU

Většina cukrů, které přijímáme potravou, se v trávícím traktu přemění na glukózu. Ta je běžně přítomná v krvi a slouží zde jako pohotový zdroj energie pro všechny buňky. Její hodnota nám poskytuje informaci o tom, zda vstřebávání cukrů v našem těle funguje správně. Hodnota glukózy nad 5,6 mmol/l často znamená přítomnost cukrovky neboli diabetes mellitus.

  • referenční hodnota: 3,6–5,6 mmol/l

Jaterní enzymy

Jaterní enzymy zajišťují přeměnu aminokyselin - základních stavebních kamenů našich bílkovin. 

Alaninaminotransferáza ALT

ALT je výhradně jaterní enzym. Pokud se ve větším množství objeví v krvi, znamená to, že buňky jater jsou nějakým způsobem poškozeny.

  • referenční hodnoty: 0,13–0,77 μkat/l u žen, 0,17–1,13 μkat/l u mužů

Aspartátaminotransferáza AST

AST se kromě jater nachází i v srdci a všech našich svalech. Nadbytek AST v krvi tedy může být známkou poškození srdce (např. v důsledku infarktu) nebo také následkem nadměrné svalové námahy či jiného poškození svalů.

  • referenční hodnoty: 0,22–0,58 μkat/l u žen, 0,23–0,75 μkat/l u mužů

Gama-glutamyltransferáza GGT

Je důležitý pro odbourávání škodlivých látek, které se dostanou do našeho těla. Jeho zvýšená hladina v krvi může být způsobena přítomností jaterního onemocnění, ale také nadměrnou konzumací alkoholu nebo užíváním některých léků.

  • referenční hodnoty: 0,17–0,70 μkat/l u žen, 0,25–0,75 μkat/l u mužů

Cholinesteráza CHE

Vzniká v jaterních buňkách, mimo játra se však běžně vyskytuje i v krvi. A právě snížení jejích hodnot v krvi nás informuje o možném jaterním onemocnění, vedle toho také může znamenat užívání některých léků.

  • referenční hodnoty: 67–210 μkat/l u žen, 85–195 μkat/l u mužů

Imunita

C-reaktivní protein CRP

Je využíván jako ukazatel zánětu. Podle hladiny CRP v krvi lze určit o jaký typ onemocnění přibližně jde. Hodnoty CRP do 50 mg/l obvykle značí probíhající virovou infekci, zatímco hodnoty dosahující 100 mg/l nebo vyšší jsou znakem přítomnosti bakteriálního onemocnění. Zvýšené hladiny se také vyskytují po operacích, infarktu a dalších stavech.

  • referenční hodnota: do 5 mg/l

Výsledky měření, které jste obdrželi, jsou pouze informativního charakteru a neslouží k diagnostice onemocnění. V případě významných odchylek ve vašich výsledcích, kontaktujte svého praktického lékaře.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info