Poznej svého vědce

Science Slam CELSPAC

Desítky let dotazování, tisíce vyplněných dotazníků a stovky strávených hodin badáním nad výsledky studií. K čemu dlouhodobé výzkumy zdraví vedou a proč má smysl pokračovat? To se dozvíte ze seriálu Poznej svého vědce. Hlavní roli si v něm zahraje šestice našich vědců, kteří zkoumají faktory ovlivňující zdraví člověka. Na videa a podcasty se může těšit v průběhu roku 2022.

Jana Klánová,
ředitelka centra RECETOX 

Vítejte v živé laboratoři!  

Populační studie už skoro 60 let mapují život několika generací Brňanů. Živá laboratoř má ale větší ambice. Jejím cílem je propojit vědce v bílých pláštích s obyvateli měst, firmami, společnostmi a veřejnou sférou.

Více informací

Gabriela a Albert Kšiňanovi

Alkoholová kultura v Česku 

Je normální nabízet dospívajícím dětem doma alkohol? Tuto otázku si položila dvojice psychologů Gabriela a Albert Kšiňanovi. Zahraniční výzkumy totiž ukazují, že dospívající, kterým rodiče alkohol nabízeli, později pijí více než ti, co tuto zkušenost nemají.

Na video se těšte v lednu 2022!

Klára Marečková 

Stres v těhotenství a jeho vliv na potomka

Až si jednou uděláte těhotenský test a objeví se na něm dvě čárky, v klidu si sedněte a následujících devět měsíců odpočívejte a nechte se hýčkat. Stres matky totiž podle závěrů výzkumu může ovlivnit duševní zdraví potomků.

Na video se těšte v březnu 2022!

Ondřej Mikeš 

Bez dýchání to nepůjde 

Člověk prostě dýchat musí. Proto se díváme z různých úhlů na dlouhodobý vývoj znečištění vnějšího ovzduší, ale také na kvalitu prostředí v bytech, na pracovištích a ve veřejných prostorách.

Na video a podcast se těšte v květnu 2022!

Petra Bořilová Linhartová 

Vliv genetiky a vnějších faktorů na zdraví

Co všechno má na svědomí genetika a jak naše zdraví naopak ovlivňují vnější faktory? A jaký je podíl genetiky a životního stylu při rozvoji zubního kazu - jednoho z nejčastějších onemocnění na světě? 

Na odpovědi se těšte v červenci 2022!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info