Poznej svého vědce

Science Slam CELSPAC

Desítky let dotazování, tisíce vyplněných dotazníků a stovky strávených hodin badáním nad výsledky studií. K čemu dlouhodobé výzkumy zdraví vedou a proč má smysl pokračovat? To se dozvíte ze seriálu Poznej svého vědce. Hlavní roli si v něm zahraje šestice našich vědců, kteří zkoumají faktory ovlivňující zdraví člověka. Na videa a podcasty se může těšit v průběhu roku 2022.

Jana Klánová,
ředitelka centra RECETOX 

Vítejte v živé laboratoři!  

Populační studie už skoro 60 let mapují život několika generací Brňanů. Živá laboratoř má ale větší ambice. Jejím cílem je propojit vědce v bílých pláštích s obyvateli měst, firmami, společnostmi a veřejnou sférou.

Více informací

Gabriela a Albert Kšiňanovi

Alkoholová kultura v Česku 

Je normální nabízet dospívajícím dětem doma alkohol? Tuto otázku si položila dvojice psychologů Gabriela a Albert Kšiňanovi. Zahraniční výzkumy totiž ukazují, že dospívající, kterým rodiče alkohol nabízeli, později pijí více než ti, co tuto zkušenost nemají.

Více informací

Klára Marečková 

Stres v těhotenství a jeho vliv na potomka

Až si jednou uděláte těhotenský test a objeví se na něm dvě čárky, v klidu si sedněte a následujících devět měsíců odpočívejte a nechte se hýčkat. Stres matky totiž podle závěrů výzkumu může ovlivnit duševní zdraví potomků.

Více informací

Ondřej Mikeš 

Bez dýchání to nepůjde 

Člověk prostě dýchat musí. Proto se díváme z různých úhlů na dlouhodobý vývoj znečištění vnějšího ovzduší, ale také na kvalitu prostředí v bytech, na pracovištích a ve veřejných prostorách.

Více informací

Petra Bořilová Linhartová 

Vliv genetických a vnějších faktorů na zdraví

Jakou měrou se podílí genetická výbava, faktory prostředí a životního stylu na naší schopnosti zachovat si zdraví? Koktejl komplexních nemocí namíchá molekulární genetička, která zkoumá vztahy mezi geny a prostředím.

Více informací

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info