Na brněnském výstavišti se setkávaly generace. Studie (C)ELSPAC otevírají čtvrté desetiletí své existence

Tři dekády plné zkoumání. Stovky tisíc vyplněných dotazníků, stovky strávených hodin se skloněnou hlavou nad barevnými brožurkami. A desítky hodin strávených vědeckým bádáním. Otevíráme čtvrté desetiletí našich studií.

16. 9. 2022 Aneta Sojková

Bez popisku

V listopadu 1989 na českých náměstích zvonily klíče v očekávání velké změny a následující jaro byly počaty první děti naší generace jedna. V roce 1991 jsme na jižní Moravě zahájili dlouhodobou studii těhotenství a dětí ELSPAC. Na 7 500 rodin z Brna a ze Znojma nám dovolilo sledovat jejich potomky od prenatálního věku až po dospělost. Rok 2022 završil 30 let fungování studie a otevřel čtvrtou dekádu plnou nových výzev a očekávání. To si žádalo pořádnou oslavu! Společně s vámi, našimi účastníky, vědci i nadšenci pro vědu a výzkum jsme naše úsilí oslavili na Festivalu vědy od 9. do 11. září. A užili si tři dny plné vědy a zábavy pro děti i dospělé.

Jak už je u nás zvykem, po celý víkend jsme měřili o sto šest. A to konkrétně složení těla přístrojem Inbody a analýzu klenby nohy. Za víkend jsme zkontrolovali došlap téměř 350 lidem a zanalyzovali složení těla téměř 500 návštěvníkům. Pro malé badatele naše laborantky připravily pokus poznej svoje DNA. Ten si během víkendu vyzkoušelo na tisíc malých návštěvníků.

Sobota patřila vyvrcholení oslav. V majestátné rotundě na Výstavišti Brno se potkali generace rodičů našich původních účastníků, naše Elspacové děti a jejich děti s vědci a organizátory studie.

Dopoledním blokem sobotní akce provedl moderátor Jiří Kokmotos. Program odstartovala krátká populárně-naučná vystoupení našich vědců. Součástí byly i dvě panelové diskuze. V první s názvem Kde se vzaly dlouhodobé populační studie a k čemu nám jsou v čase globálních změn? usedl otec české větve studie Lubomír Kukla, epidemiolog působící ve Velké Británii Hynek Pikhart, ekolog Michal V. Marek a také původní účastník studie ELSPAC a autor (C)ELSPAC knihy Jan Krajčirovič. V diskuzi s názvem A jak se odráží výsledky našeho snažení na životě ve městě sdíleli své názory vědkyně Julie Dobrovolná a Irena Štepáníková působící v USA, ředitel Hvězdárny Brno Jiří Dušek a původní účastnice studie Karolína Marková.

Odpolední program zahájil písničkář hrající na violoncello Pavel Čadek. Následoval vyvrcholení celé akce křestem knihy s názvem (C)ELSPAC: 30 let na cestě - Příběh jedné generace mapující nejen třicetiletou historii studie, ale také zajímavá vědecká zjištění, příběhy s účastníky, vědci i organizačním týmem. Knihu věnovanou tisíce účastníkům našich studií slavnostně pokřtila ředitelka centra RECETOX Jana Klánová. Otec české větve studie Lubomír Kukla při křtu poděkoval zejména rodičům zapojených dětí, kteří poctivě po dlouhé roky vyplňovali dotazníky. „Bez nich bychom tady dnes nebyli. Díky jejich nadšení a úsilí dnes slavíme třicet let populačních studií, které jsou základním stavebním kamenem brněnské Živé laboratoře, a díky nim se RECETOXu daří propojovat vědecké bádání s úřady, politiky, firmami, a především samotnými Brňany, a identifikovat a také omezovat vlivy působící negativně na životy místních.“

Kmotry knihy se stali písničkář Pavel Čadek, herečka Alena Antalová a hudebník Ondřej Havelka, kteří společně účastníkům naší studie popřáli především neutuchající nadšení pro vědu a výzkum, knize spoustu spokojených čtenářů a vědcům neotřelé nápady i podporu města Brna.

Akci zakončil koncertem swingový král Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, kteří roztančili snad všechny malé posluchače v sále. 

Knihu jsme během celého víkendu rozdávali našim původním účastníkům, navazovali kontakty a informovali vás o novinkách a plánech do budoucna. Pokud byste chtěli svůj výtisk knihy nebo máte jakýkoliv dotaz, neváhejte nám napsat na info@celspac.cz. Moc děkujeme všem, co se za námi zastavili a na viděnou příště třeba v našich vyšetřovnách!


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info