Vítejte v živé laboratoři!

Populační studie už skoro 60 let mapují život několika generací Brňanů. Živá laboratoř má ale větší ambice. Jejím cílem je propojit vědce v bílých pláštích s obyvateli měst, firmami, společnostmi a veřejnou sférou. 

Bez obyvatel bychom totiž nemohli pochopit, jak fungují složité vztahy mezi zdravím planety, člověkem a společností. Bez firem a politiků, kteří mají v rukou moc, by výsledky našich studií i vynaložené úsilí zůstalo jen na papíře. Společně ale dokážeme vytvořit mozaiku všech možných faktorů, které na nás působí a najít způsob, jak minimalizovat škody.  

prof. RNDr. Jana Klánová, Ph.D.

  • Jana Klánová je profesorkou environmentální chemie a ředitelkou centra RECETOX.  
  • Dlouhodobě se zabývá výskytem a environmentálními a zdravotními dopady toxických látek ve vnějším a vnitřním prostředí, ve výrobcích a potravinách. 
  • V současné době koordinuje projekt CETOCOEN Excellence na vybudování evropského centra excelence pro výzkum životního prostředí a zdraví 
  • Publikovala více než 180 vědeckých článků 
  • Se svou dcerou je už 30 let zapojena do výzkumu CELSPAC 

Poslechněte si podcast 

Před mikrofon vedle moderátora Petra Holíka a ředitelky centra RECETOX Jany Klánové usedl i účastník našich studií Lukáš. Studií CELSPAC se účastní už 30 let. Podělil se o svou zkušenost z účasti v navazující studii. Díky sérii vyšetření ve studii Young Adults se mimo jiné dozvěděl, že trpí osteoporózou a mohl zahájit včasnou léčbu. 

Science slam MUNI · CELSPAC: prof. RNDr. Jana Klánová, Ph.D.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info