10 tipů pro lepší spánek

Není nad to, se ráno probudit odpočatí a plní energie. Ruku na srdce, komu z nás se to daří alespoň v jeden pracovní den? Pokud je budík váš úhlavní nepřítel číslo jedna, vyzkoušejte deset tipů, pro lepší spánek!

30. 8. 2019 Eliška Hrežová

Bez popisku

Během spánku odpočíváme a nabíráme potřebné síly do dalšího dne, ať už obrazně nebo doslova. Dochází k regeneraci našeho těla a mozek má spoustu práce například s ukládáním vzpomínek z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Pokud si nedopřejeme dostatek spánku, může se to podepsat na našem výkonu psychickém a fyzickém i celkovém zdravotním stavu.  

1. Před spaním telefon do ruky nepatří 

Že se spí lépe ve tmě je bezesporné. Z pohledu světla není důležité jenom spát za tmy, ale ideálně dvě hodiny před usnutím vypnout obrazovky. Kdy jste si naposledy před spaním četli? 

2. Ticho je blaženost pro uši i duši 

Někdo usíná při muzice, někdo při televizi. Za nás je nejlepší klid a když mít něco puštěného, tak nízkou hlasitostí. Pokud není možné se hluku vyhnout, vyzkoušejte špunty do uší. 

3. Nemusíte klepat kosu, ale... 

V horkém létu s vysokými teplotami nic moc neuděláme, ale můžete zvolit lehčí přikrývku a povlečení, které dobře saje pot. Pokud jste zimomřiví, v zimě alespoň na chvíli před usnutím vyvětrejte. 

4. Sklenka vína k relaxaci? 

I když si myslíme, že nás alkohol uvolňuje, je to pravda jenom do jisté míry. Kvalitu spánku totiž zhoršuje, proto je dobré se jeho opakované konzumaci spánkem vyhnout. 

5. Káva k večeři? Ne, děkuji. 

Alkohol pomáhá při relaxaci, káva a nápoje s kofeinem nám zase dodávají povzbuzení. S kvalitou spánku je to ale stejné. Myslíte si, že jste zkušení kafaři? Kofein může mít negativní vliv na spánek i u vás. Nezapomeňte, že povzbuzující látku obsahuje také černý a zelený čaj nebo čokoláda.

6. Ve zdravém těle, zdravý duch! 

Jít si zacvičit neprospívá jenom tělu, ale i duši. Fyzická aktivita během dne tak může zlepšit náš spánek. Pokud běháte rádi až dlouho po večerníčku, teoreticky by to nemuselo mít na spánek vliv, ale u citlivějších jedinců to může rozhodit režim dne a noci. 

7. Rozvrh hodin nepatří jenom do školy 

A hned se k tomu dostáváme! Vstávejte a choďte spát ve stejný čas. I když vás víkend láká k tomu si přispat, udržet si režim i přes volné dny je z dlouhodobého hlediska lepší. S tím souvisí také rutinní vykonávání činností před spaním. Shodneme se na tom, že je lepší být v klidu než hrát počítačové hry, že? 

8. Tělo má své vnitřní hodiny 

Produkce melatoninu souvisí se světlem, které na nás září právě z obrazovek. Pokud vypneme televizi nebo přepneme telefon do nočního režimu, je to pro naše tělo signál, že má produkovat melatonin, což je další signál pro tělo jít spát. Není to ale okamžitá reakce, proto je dobré být mimo dosah světla z obrazovek alespoň dvě hodiny. 

9. Pilule vyměňte za opravdové jídlo 

Hořčík si spojujeme spíše se sportovní aktivitou, nicméně jeho nedostatek může mít vliv i na spánek. Než po šumivých tabletách, raději sáhněte po oříškách a semínkách, luštěninách, celozrnném pečivu, avokádu nebo banánu.  

10. Správná atmosféra je výhra 

Někdo rád doplní relaxaci o různé vonné oleje nebo bylinkový čaj. Příjemnou atmosféru může navodit levandule a na uklidňující čaj se zase hodí meduňka. Po večeři ideál. 

Měnit své návyky patří k vůbec nejsložitějším úkolům, ale nemusíte všechny body aplikovat okamžitě. Zkuste je zavádět do každodenního života postupně. Přece jenom spánek je základem úspěšného dne a dlouhodobého zdraví. Nepodceňujte ho!

Zdroje

CHOW, Zad. Ten tips for better sleep. Examine [online]. Toronto, 2019 [cit. 2019-08-28]. Dostupné zde.

Obrázek

Autor: Courtesy Photo. Dostupné na adrese https://www.jbsa.mil/News/Photos/igphoto/2001755672/.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info