Dotepání pupečníku automaticky nebrání v odběru pupečníkové krve. Je dotepání důležité? Co je to pupečníková krev?

Velmi populárním a častým trendem v požadavcích dnešních maminek je nechat po porodu dítěte dotepat pupečník. Výrazně tím pomůžeme dětem narozeným předčasně (před 37. týdnem) a lékaři to v tomto případě doporučují. Pro děti narozené v termínu má dotepání také pozitivní účinky, není však nutné. Prozatím nemáme relevantní data o tom, že by ve vývoji a zdravotním stavu miminek hrál významnou roli čas dotepání pupečníku.

15. 11. 2022 Petra Bruzlová

Bez popisku

Co je to dotepání pupečníku?

Pupeční šňůra neboli pupečník zajišťuje zásobování dítěte kyslíkem a živinami během vývoje v děloze. Tento proces trvá ještě i chvíli po porodu. Když se miminko narodí, pupečník ještě několik minut pulzuje. V české terminologii se většinou obecně mluví o dotepání pupečníku, které trvá mezi 1-5 minutami. Detaily k možnosti dotepání pupečníku si maminky domlouvají s porodní asistentkou.

Jaká jsou pozitiva a negativa dotepání pupečníku?

Dítě dostane během první minuty po porodu z pupečníku přibližně 70 až 80 ml krve navíc. Tímto může být pozitivně ovlivněna hladina hemoglobinu při narození a zásoby železa. U předčasně narozených dětí to lékaři doporučují, je ale potřeba si uvědomit, že tyto děti potřebují velmi rychlou lékařskou péči a nelze čekat na dotepání pupečníků několik minut. U dětí narozených v termínu uvádějí některé zdroje do souvislosti delší dotepání pupečníku a zvýšené riziko novorozenecké žloutenky či přenos infekce z placenty. Prozatím nejsou žádné prokazatelné výsledky o tom, že by byl nějaký rozdíl ve vývoji a zdravotním stavu miminek s krátkým nebo dlouhým dotepáním pupečníku. Například rozdíly v množství železa v krvi novorozenců se srovnají během několika týdnů. Důležitou roli hraje také kojení — v mateřském mléce je pro ně nachystaná velká zásoba železa.

Takže?

Velmi záleží na celkovém zdravotním stavu dítěte, matky a na typu porodu. Obě varianty (krátké a dlouhé) dotepání pupečníku jsou bezpečné pod dohledem lékaře. 

Odebrání pupečníkové krve

Pupečníková krev je krev, která zůstává po porodu v pupečníku a placentě. Odběr pupečníkové krve se provádí (pro studie CELSPAC) po narození dítěte jehlou ze žíly pupečníku do odběrové zkumavky.

V čem jsou buňky pupečníkové krve ojedinělé?

  • Mladé buňky, schopné se rychle množit.
  • Nezatížené životním stylem, stárnutím, viry a vlivem okolního prostředí.
  • Schopné vyvinout se v různé typy specializovaných buněk.
  • Dají se uchovat ve zmrazeném stavu bez poškození desítky let.

TNG Maminky — není se čeho bát!

Naše maminky ze studie CELSPAC The Next Generation (TNG) se nás často ptají, zda je problém v odebrání pupečníkové krve, když chtějí pupečník nechat dotepat. Problém v tom NENÍ. Naše studiové asistentky respektují vaše přání a domluvu s porodní asistentkou, popř. lékařem. S delším časem však krve v pupečníku ubývá, a proto je lepší odběr udělat co nejdříve. 

Zdroje:

Duley L, Batey N. Optimal timing of umbilical cord clamping for term and preterm
babies. Early Human Development. 2013. Dostupné na: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S037837821300220X?via%3Dihub.

Rabe H, Gyte GM, Díaz-Rossello JL, Duley L. Effect of timing of umbilical cord clamping and other strategies to influence placental transfusion at preterm birth on maternal and infant outcomes. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2019. Dostupné na: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD003248.pub4/full.

Songthamwat M, Witsawapaisan P, Tanthawat S, Songthamwat S. Effect of Delayed
Cord Clamping at 30 Seconds and 1 Minute on Neonatal Hematocrit in Term Cesarean
Delivery: A Randomized Trial. International Journal of Women's Health. 2020. Dostupné na: https://www.proquest.com/docview/2424549610/FE8A860741474698PQ/1?accountid=16531.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info