Dříve rarita, dnes zabiják číslo jedna

Kouření od rakoviny plic si dnes už nikdo nedovolí odpárat. Vždy tomu ale tak nebylo a cesta dokazování, že kouření tabáku stojí za epidemií tohoto onemocnění nebyla jednoduchá. Přece jenom, cigaretový průmysl dost vynáší.

13. 5. 2019 Eliška Hrežová

Bez popisku

Ještě na počátku 20. století bylo případů s rakovinou plic jako šafránu a jejich počet byste spočítali skoro na prstech dvou rukou a nohou. Bylo to tak raritní onemocnění, že profesoři volali své studenty, ať se jdou podívat na pacienta, protože už možná žádného takového nepotkají. Se vzrůstajícím počtem nových případů, začali lékaři a vědci pátrat po příčině a nemuseli chodit příliš daleko. Cigarety byly jako příčina rakoviny plic rozpoznány během 40. a 50. let 20. století pomocí epidemiologických studií, zvířecích nebo chemických pokusů a patologických vyšetření. Kuřácký průmysl ale nestál opodál se založenýma rukama a aktivně popíral všechny škodlivé účinky kouření, tajil zprávy o karcinogenních látkách v kouři a na úkor lidského zdraví dál vydělával miliony dolarů. Zlomovým se stal Surgeon General´s report v roce 1964, který uznal škodlivost kouření.

Přestat se vyplatí v každém věku

Škodlivost kouření prokázala také britská studie lékařů. Podařilo se jim vystopovat a potvrdit souvislost mezi kouřením a úmrtím na rakovinu jednotlivých orgánů (např. dutiny ústní, jícnu, hltanu, hrtanu, plic, slinivky a močového měchýře), na chronické obstrukční onemocnění plic a vředová onemocnění. Čtyřicetiletá studie přinesla i povzbudivé výsledky. Pokud přestanete kouřit před dosažením středního věku, máte vysokou šanci, že se vyhnete zvýšenému riziku úmrtí na výše jmenovaná onemocnění. I v případě, že souboj s cigaretami vyhrajete až ve středním věku, tak na tom stále budete podstatně lépe.

Kouření je stále aktuální problém

Ačkoli dnes spousta z nás považuje spojení kouření a rakoviny plic jako samozřejmou a “vyřízenou” věc, důsledky kuřácké epidemie budeme sklízet ještě dlouho. I kdyby teď všichni přestali kouřit, onemocnění bude stále přibývat, protože se projevy onemocnění dostaví třeba až za 25 let. Kouření se také přesouvá napříč sociálním spektrem, kdy už není záležitostí image horní společenské vrstvy. Velkým problémem se stává zejména v méně rozvinutých zemích u sociálně vyloučených skupin a dětí například v Číně.

Mapa zobrazuje míru úmrtnosti na rakovinu plic v celém světě v roce 2018 (obě pohlaví). Nejtmavější regiony jsou nejvíce zasaženy – USA, Kanada, střední a západní Evropa, Čína.

Prevence je nejlepší léčba

Rakovina plic má jednu velkou výhodu. Lze ji poměrně snadno předcházet, protože z velké části byla příčina odhalena před desetiletími. Bohužel nejsou k dispozici screeningové metody, které by pomohly odhalit onemocnění včas a končí tak často fatálně. Nebojte se požádat o pomoc při odvykání kouření svého lékaře a nevzdávejte to ani po několikátém neúspěšném pokusu. Stojí to za to!

Pro více informací a pomoc navštivte stránky Centra pro léčbu závislosti na tabáku.

Zdroje

Proctor, R. N.: The history of the discovery of the cigarette - lung cancer link: evidentary traditions, corporate denial, global toll. Tobacco Control, 2012 (21), 87-91.

Doll R., Peto R., Wheatley K., Gray R., Sutherland I.: Mortality in relation to smoking: 20 years' observation on male British doctors. British Medical Journal 2(6051), 1976, 1525-1536.

Úvodní obrázek:

Vituh. The world through my lungs [online]. Květen 13, 2019 [cit. 2019-05-13]. Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0). Dostupné zde.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info