Nebojte se hýbat ani v těhotenství – výsledky studie ELSPAC

Pohybová aktivita by měla být součástí každodenního života stejně jako třeba pět porcí ovoce a zeleniny. V těhotenství tomu není jinak, přesto až 34 % těhotných žen ze studie ELSPAC nesplňovalo doporučené množství pohybové aktivity.

27. 8. 2018 Eliška Hrežová

Bez popisku

Pravidelná fyzická aktivita je pro těhotné ženy stejně prospěšná jako pro zbytek populace. Spousta těhotných žen ale nesportuje, protože má strach, že ublíží sobě nebo svému nenarozenému dítěti. V současnosti je pro těhotné ženy doporučováno 20 až 30 minut pohybové aktivity denně. V podstatě se to překrývá s doporučením pro celou populaci, kde se hovoří o 30 minutách pohybu mírné aktivity (například svižné chůze) každý den a dle možností přidání i náročnějších aktivit několikrát za týden. 

Vědci z Fakulty sportovních studií analyzovaly data z původní studie ELSPAC a sledovali, jak pohybová aktivita ovlivňuje těhotenství a porod. Současná doporučení pohybové aktivity pro zdravé těhotné ženy nejsou spojena s žádnými negativní vlivy na porod nebo přímo na novorozence. Naopak mezi faktory, které zvyšují riziko porodních komplikací patřily vyšší biologický věk a nadváha matky. K udržení zdravé váhy i během těhotenství, kdy dochází k jejímu přirozenému přírůstku, vedou sportovní aktivity jako aerobik, kondiční cvičení, plavání, silový trénink a jízda na kole. Nezapomínejte ale sledovat své momentální potřeby a to, jak se cítíte. Každá procházka se počítá!


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info