Opalovací krém vybírejte s rozmyslem

Období dovolených a horkých letních dnů je tady. Snad každý do svého kufru přibalí opalovací krém, který má naši kůži chránit před nebezpečnými paprsky slunce. Měli byste si ale pohlídat jeho složení.

3. 7. 2019 Eliška Hrežová

Bez popisku

Odborníci  z Centra RECETOX Masarykovy univerzity upozornili na látku, která se používá nejen v krémech na opalování, ale i v jiných kosmetických přípravcích denní potřeby. Ethylhexyl metoxycinamát (EHMC) se do nich přidává, aby zabránil jejich znehodnocení utrafialovým zářením. Sám ale může být v pozměněné formě škodlivý.

Složením stejné, chováním různé

Za normálních okolností se molekula EHMC vyskytuje v uspořádání trans (struktura podobná židličce), vlivem slunečního záření ale změní své prostorové uspořádání na cis (struktura podobná vaničce). Taková molekula je svým složením v podstatě stále stejná, ale má jiné vlastnosti. Předmětem výzkumů a schvalovacích procesů byla doposud jenom trans uspořádání a až tým Pavla Čupra z Přírodovědecké fakulty publikoval článek zabývající se škodlivostí cis uspořádání. 

Čtěte obaly

Autoři studie doporučují další přezkoumání nejenom EHMC, ale i jiných látek, které mohou být na slunci nestabilní. Ochrana před UV zářením je bezesporu důležitá, ale výběr opalovacího krému a další kosmetiky byste měli předem zvážit. Kupujte pokud možno takové, které neobsahují nestabilní látky jako je EHMC. Nejlepší ale je se přímému slunci vyhnout a nebo jako ochranu použít vhodný oděv.  

Šlofíka jedině ve stínu

Zvýšenou ochranu proti UV záření potřebují zejména děti. Kojenci by na sluníčku pobývat neměli a děti do tří let jenom minimálně. Starší děti pravidelně mažte a nezapomeňte na pokrývku hlavy a sluneční brýle. Měli byste chránit i sebe a pro slunění využijte vhodný čas. V poledne bývá intenzita UV záření dvakrát vyšší než například v 10 nebo v 16 hodin! Siesta po obědě má něco do sebe, že?

Shrnutí na závěr:

  • Látka EHMC se používá jako ochrana před slunečním zářením v kosmetických přípravcích.
  • Na slunci je nestabilní a může ve změněné formě poškozovat naše DNA.
  • Je potřeba výzkum dalších látek, které mohou své uspořádání na slunci měnit.
  • Při výběru opalovacího krému se snažte vyhnout těm, které látku obsahují.
  • Chraňte sebe i své děti před sluncem i jinými způsoby – oděv, pokrývka hlavy, omezit pobyt na přímém slunci.

Zdroje

Nečasová, A., Bányiová, K., Literák, J., Čupr, P., 2017. New probabilistic risk assessment of ethylhexyl methoxycinnamate: comparing the genotoxic effects of trans- and cis- EHMC. Environ. Toxicol. 32, 569–580. https://doi.org/10.1002/tox.22260

Sharma, A., Bányiová, K., Babica, P., El Yamani, N., Collins, A. R., Čupr, P., 2017. Different DNA damage response of cis and trans isomers of commonly used UV filter after the exposure on adult human liver stem cells and human lymphoblastoid cells. Sci. Total Environ. 593–594, 18–26. https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2017.03.043

Sharma, A., Řiháčková, K., Čupr, P., 2019. Isomers of photo-unstable compounds should be evaluated as the individual substances due to their potential different exposure effects. Sci. Total Environ. 657, 902-903. https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2018.12.044


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info