Spouštíme navazující studii Young Adults

Několik měsíců příprav, diskutování, plánování a řešení věcí od znění dotazníků, pořadí vyšetření až po druh kávovaru, který by zvýšil komfort a dopřál našim účastníkům větší pohodlí. Je to ale tady a my spouštíme pokračování studie ELSPAC, kterou jsme pojmenovali Young Adults!

20. 2. 2019 Eliška Hrežová

Bez popisku

Velká část epidemiologických studií se doposud zabývala vývojem a sledováním časného vývoje dětí nebo naopak stárnoucí populací. Mladí dospělí, neboli Young Adults, tak patří k nejméně prozkoumaným věkovým skupinám. Zrovna v tomto období se ale už může začít sledovat vztah mezi dlouhodobým vystavením rizikovým faktorům a prvními známkami onemocnění s neznámou příčinou (například různé autoimunitní choroby).

Rodiče ELSPAC dětí, a později i děti samotné, vyplňovali řadu dotazníků, ze kterých jsme získali velké množství zajímavých informací. Nyní bychom tyto informace chtěli propojit s nově získanými daty. Už to ale nebude jenom o dotaznících. Účastníci podstoupí různá vyšetření, ze kterých si budou moct odnést i individuální výsledky. Oproti původní studii, bude novinkou odběr krve, moči nebo slin, které pomohou poskládat mozaiku informací dohromady a umožní také budoucí výzkum. Vzorky budou totiž skladovány v nově budované biobance desítky let. 

Místo 20 let vyplňování dotazníků to tentokrát zabere asi jedno dopoledne, kdy účastníci podstoupí všechna vyšetření a vyplňování dotazníků. Využijeme k tomu moderní laboratoře na Fakultě sportovních studií v Univerzitním kampuse v Bohunicích. Chcete vědět více informací a jak se přihlásit? Startujeme v polovině března 2019!


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info