Miliarda z EU na studium faktorů, které ovlivňují zdraví lidí

Partnerství a living lab neboli živá laboratoř, to jsou nejvíce skloňované pojmy posledních dní. Živá laboratoř vznikne u nás v Centru RECETOX a budeme v ní zkoumat faktory, které ovlivňují naše zdraví. Pomůže nám k tomu téměř miliarda korun!

15. 1. 2020 Eliška Hrežová

Bez popisku

Ve studiích CELSPAC se zaměřujeme na široké spektrum faktorů, které mohou mít vliv na naše zdraví. Nezkoumáme je odděleně, ale pohlížíme na ně komplexně, přesně tak, jak na nás působí v každodenním životě.  Centrum RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, které CELSPAC realizuje, se věnuje dlouhodobě výzkumu toxických látek v prostředí a jejich rizikovosti pro člověka. Studium toxických látek ale rozšiřuje o další faktory, jako je životní styl či genetické předpoklady například skrze populační studie CELSPAC.

Momentálně běží tři studie, které zkoumají těhotenství, porod a vývoj dítěte, studie mladých dospělých a studie sledující komplexní vliv pesticidů. Právě v nich se snažíme dlouhodobé poznatky z laboratoří přenést do výzkumu lidského zdraví, a to za podpory a partnerství jiných univerzit, jako jsou přední evropské univerzity ETH Zurich a Univeristy College London, ale také na regionální úrovni v rámci spolupráce s městem Brnem, Jihomoravským krajem, fakultními nemocnicemi a dalšími institucemi. V neposlední řadě je to spojení se všemi účastníky a účastnicemi, bez kterých bychom „živou laboratoř” nemohli vůbec realizovat. 

Podívejte se na rozhovor s paní profesorkou Janou Klánovou, ředitelkou centra. Nalaďte 1:19:10!


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info