SPF faktor: Vybírejte opalovací krém alespoň s faktorem 30
Kvalitní opalovací krém vás může ochránit před nepříjemným spálením, před předčasným stárnutím pleti, ale také významně snižuje riziko rakoviny kůže. SPF (Sun Protection Factor, také ochranný faktor) udává stupeň ochrany před UVB zářením, tedy před jedním z druhů ultrafialového záření ze slunce, které působí na buňky pokožky a má na svědomí nejenom její opálení, ale i spálení či začervenání. Čím vyšší SPF faktor, tím vyšší ochrana před UVB zářením. Nicméně také platí, že čím vyšší SPF faktory, tím menší rozdíly v ochraně pokožky jsou. Přípravky s faktorem 30 dokáží odfiltrovat asi 97 procent UVB paprsků. Opalovací krémy s faktorem 50 odfiltrují jen asi o procento více, tedy kolem 98 procent. Proto bychom měli na doporučení kožních lékařů, ale i Americké společnosti pro boj s rakovinou, používat přípravky s SPF 30 nebo vyšší.
SPF však nevypovídá o tom, zda krém ochrání i před UVA zářením, které ze slunce také vychází. UVA záření proniká do hlubších vrstev kůže a způsobuje například alergické reakce a má rovněž na svědomí stárnutí pokožky. Proto je nejvhodnější vybírat opalovací přípravky s širokospektrální ochranou působící i proti UVA záření. Takové přípravky bývají nejčastěji označené kolečkem s nápisem UVA.
Krém s minerálním filtrem především pro jedince s citlivou pokožkou
Součástí přípravků na opalování jsou i aktivní látky, které zabraňují slunečním paprskům, aby se dostali k naší pokožce. Krémy s minerálním (nebo taktéž fyzikálním) filtrem nejčastěji obsahují chemicky stabilní oxid titaničitý a oxid zinečnatý (ten absorbuje celé spektrum UVB paprsků a také většinu UVA paprsků), které odrážejí sluneční paprsky jako štít. Působí okamžitě, ale jejich nevýhodou bývá horší roztíratelnost. Naopak v opalovacích přípravcích s chemickým filtrem najdete nejčastěji oxybenzon nebo další látky, které UV absorbují jako houba. A který filtr je tedy lepší? To se nedá jednoznačně říci. Pokud pořizujete opalovací krém pro děti či jedince s citlivou pokožkou se sklony k ekzémům, sáhněte raději po opalovacím krému s čistě minerálním filtrem, u kterých je menší pravděpodobnost alergické reakce. Ostatní si mohou vybrat podle svého uvážení. Ani u jednoho neplatí, že by byl „zdravější“ než ten druhý. Většina kosmetických firem navíc už dnes oba filtry v přípravcích pro větší účinnost kombinuje.
Čtěte složení
Ať už zvolíte krém s minerálním nebo chemickým filtrem, nezapomeňte si před pořízením přečíst složení. Odborníci z Centra RECETOX upozornili na látku zvanou Ethylhexyl metoxycinamát (EHMC), který se do opalovacích krémů přidává, aby zabránil jejich znehodnocení ultrafialovým zářením. Na slunci je však látka nestabilní a může ve změněné formě poškozovat naše DNA. Více si můžete přečíst v jednom z našich starších článků.
Aplikujte 6 čajových lžiček na celé tělo
Sebelepší opalovací krém vás však nespasí, pokud ho nebudete správně používat. Měli bychom mít na paměti, že žádný opalovací krém (ani ten s faktorem 50) nás neochrání před slunečním zářením po celý den. Opalovací krém aplikujte nejlépe každé dvě hodiny. Záleží samozřejmě na různých situacích, znovu namazat bychom se měli po koupání nebo při nadměrném pocení. Nestačí si ale zběžně přetřít nos nebo ramena. Aby krém byl opravdu účinný, odborníci doporučují použít zhruba 2 mg/cm2 kůže. Pro lepší představu to znamená, že na celé tělo průměrného dospělého člověka použijeme množství odpovídajícímu asi šesti vrchovatým čajovým lžičkám. I přes opalovací krém se snažte pobyt na přímém slunci omezit a nezapomínejte na pokrývku hlavy a sluneční brýle.
Závěrem
- Volte opalovací krémy alespoň s SPF 30.
- Pro citlivou či dětskou pokožku sáhněte po opalovacím krému s minerálním filtrem.
- Vybírejte krém se širokospektrální ochranou, která je účinná proti UVA i UVB záření.
- Vyhněte se přípravkům obsahující látku EHMC.
- Při delším pobytu na slunci znovu aplikujte krém každé dvě hodiny.
- Používejte dostatečné množství, odpovídající zhruba šesti čajovým lžičkám.
Zdroje:
Nečasová, A., Bányiová, K., Literák, J., Čupr, P., 2017. New probabilistic risk assessment of ethylhexyl methoxycinnamate: comparing the genotoxic effects of trans- and cis- EHMC. Environ. Toxicol. 32, 569–580. https://doi.org/10.1002/tox.22260.
Sharma, A., Bányiová, K., Babica, P., El Yamani, N., Collins, A. R., Čupr, P., 2017. Different DNA damage response of cis and trans isomers of commonly used UV filter after the exposure on adult human liver stem cells and human lymphoblastoid cells. Sci. Total Environ. 593–594, 18–26. https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2017.03.043.
Simon,S. 2019. Choose the right sunscreen. American Cancer Society. https://www.cancer.org/cancer/latest-news/choose-the-right-sunscreen.html.
All about sunscreen, 2022. Skin Cancer Foundation. https://www.skincancer.org/skin-cancer-prevention/sun-protection/sunscreen/#what.