Vláknina a těhotenství – výsledky studie ELSPAC
Příliv hormonů, který nejedna žena během těhotenství pociťuje, ovlivňuje různé oblasti zdraví. Právě vláknina by mohla být pomocníkem, jak některým komplikacím a obtížím během těhotenství předejít.
Těhotenství je pro ženu obdobím změn, které se týkají i výživy. Aby se dítě správně vyvíjelo, je vhodné pozměnit stravovací návyky. Kromě známé kyseliny listové nebo železa, by v jídelníčku těhotné ženy měl mít místo i vitamin B12.
Vitamin B12, jinak také kobalamin, se nachází v živočišných produktech (maso, játra, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky). Je potřebný pro fungování každé lidské buňky, zvláště pak pro vývoj a správnou funkci mozku a nervů. Protože těhotné ženy potřebují přijmout dostatek živin nejen pro sebe, ale i pro vývoj svého dítěte, měly by myslet i na tento vitamin. Doporučená denní dávka je 4,5 µg/den oproti 4 µg/den, které jsou stanoveny pro dospělou populaci (EFSA).
Naše sesterská studie - britská studie ALSPAC, se zaměřila právě na vliv vitaminu B12 na vývoj inteligence a myšlení dítěte. Vývoj mozku sledovali pomocí testování schopností dítěte v následujících kategoriích:
Sledování dětí probíhalo v různých časových bodech od 1 roku do 15 let. Věku dětí odpovídaly i druhy testů a témata, kterým se věnovaly. Počet zapojených dětí se v průběhu let lišil, pohyboval se ale v rozmezí mezi 2 399–10 245 dětí.
Průměrná hodnota příjmu vitaminu B12 u všech matek zapojených do studie byla 4,87 μg/den. Hodnota nižší než 2,26 μg/den pak byla považována za nízkou. Výsledky ukazují, že děti maminek s nízkým příjmem vitaminu B12 měly potíže s mluvením a chápáním matematiky oproti dětem, jejichž maminky měly v těhotenství dostatek B12. Konkrétně měly děti ve 2 letech nedostatečnou slovní zásobu, zhruba ve 3 letech se jim nedařilo spojovat slova v sousloví a věty, a v 6 letech mluvily tak, že jim bylo těžké porozumět. Tyto děti také v 8–11 letech méně ovládaly matematiku, a tento problém u nich přetrval i ve 13 letech.
Zdroje:
Golding, J., Gregory, S., Clark, R., Iles-Caven, Y., Ellis, G., Taylor, C.M., Hibbeln, J., 2021. Maternal prenatal vitamin B12 intake is associated with speech development and mathematical abilities in childhood. Nutr. Res. 86, 68–78. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2020.12.005
Scientific Opinion on Dietary Reference Values for cobalamin (vitamin B12), 2015. . EFSA J. 13, 4150. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2015.4150
Příliv hormonů, který nejedna žena během těhotenství pociťuje, ovlivňuje různé oblasti zdraví. Právě vláknina by mohla být pomocníkem, jak některým komplikacím a obtížím během těhotenství předejít.
Pohybová aktivita by měla být součástí každodenního života stejně jako třeba pět porcí ovoce a zeleniny. V těhotenství tomu není jinak, přesto až 34 % těhotných žen ze studie ELSPAC nesplňovalo doporučené množství pohybové aktivity.