Studie DUST
Vliv prachu na zdraví dětí
Vědci předpokládají, že prach může být příčinou vzniku alergií, astmatu a dalších respiračních problémů. V navazující studii DUST jsme se zaměřili na prach v domácím prostředí v rodinách s malými dětmi. Prozkoumali jsme jeho mikrobiologické složení a podívali jsme se i na jeho chemické znečištění, které je pro vědce stále velkou neznámou.
Studie DUST byla rozšiřující studií pro maminky s dětmi zapojené do studie The Next Generation.
Jak to probíhalo?
Účast ve studii zabrala zhruba hodinu času, a to přímo u maminek doma. Navštívil je odběrový technik a administrátorka studie.
- Technik odebral vzorky domácího prachu nejčastěji v obývacím pokoji či kuchyni,
- vyluxoval vysavačem se speciálním záchytným filtrem,
- administrátorka studie s maminkami vyplnila krátký dotazník.
Jak z prachu zjistíme informace?
- Vzorek prachu jsme umístili do Petriho misky a skladovali ho při nízkých teplotách, dokud nepřišel čas na jeho zpracování.
- Při zpracování se prachový vzorek nejprve důkladně rozemele, naváží a následně extrahuje pomocí metody SUPRAS. Zjednodušeně řečeno prachové částečky se rozpouští ve sloučeninách a následně se od sebe jednotlivé vrstvy oddělují pomocí ultrazvuku a laboratorní odstředivky.
- Díky tomuto postupu jsou pak vědci schopni určit například to, kolik zpomalovačů hoření, pesticidů, ftalátů a dalších látek se nachází v prachu v domácnosti.
A než budou výsledky...
Než se naši vědci prokoušou mnoha prachovými pytlíky, máme pro vás pár jednoduchých doporučení, jak udržet vaši domácnost o něco zdravější a čistší.