Domácí mazlíčci nezvyšují riziko vzniku astmatu či alergií u dětí

Máte doma malé dítě nebo plánujete rodinu a zároveň v domě chováte domácího mazlíčka? Možná vás v této situaci napadá, zda by soužití se zvířetem nemohlo ohrozit zdraví vašeho dítěte a za pár let z něj udělat alergika či astmatika. 

 

25. 11. 2021 Aneta Sojková

Bez popisku

Souvislosti mezi soužitím malých dětí s domácími mazlíčky a výskytem alergií a astmatu ve školním věku zkoumali vědci z Norska a Německa. Celkem zanalyzovali data a dotazníková šetření z 11 dlouhodobých studií, které proběhly na rozsáhlém vzorku evropské populace z Německa, Švédska, z naší sesterské studie ALSPAC z Velké Británie a dalších zemí.

  • Více než 22 tisíc dětí rozdělili do skupin, podle toho, zda jejich rodina v prvních dvou letech života chovala psa, kočku nebo hlodavce.
  • Poté zjišťovali, zda tyto děti mezi 6. a 10. rokem trpěly astmatem nebo alergickou rýmou. 
  • Vědci také měřili specifické protilátky vůči alergenům ve vzduchu, v potravě a také psí a kočičí alergeny. 

Výzkumníci se soustředili i na otázku, zda u malých dětí neexistuje období, kdy by bylo soužití se zvířetem nejvíce rizikové. Zároveň také propočítali další faktory, které by mohly výsledky ovlivňovat, jako je rodinná anamnéza, kouření matky během těhotenství, délka kojení či diagnostikovaný ekzém u dítěte.

Mazlíčci v některých případech riziko přecitlivělosti na aeroalegeny snižují

Studie však neprokázala, že soužití malých dětí s domácími mazlíčky by vedlo ke zvýšenému riziku výskytu astmatu a alergenních protilátek ve vzduchu, v potravě ani se zvířecími alergeny ve školním věku. Dokonce ani v případě rodin s anamnézou astmatu soužití s mazlíčkem neovlivnilo výskyt astmatu u dětí. Podle této studie tak rodiče nemusí mít strach, že se jejich děti batolí na podlaze společně s domácími mazlíčky. V některých případech mají zvířata dokonce ochranný účinek a mohou přecitlivělost na aeroalergeny, tedy na alergeny nacházející se ve vzduchu, snižovat.

Závěrem:

  • Astma se v evropských zemích vyskytuje až u 8 % dětské populace od 6 do 10 let. V některých zemích je výskyt tohoto onemocnění dýchacích cest až 19 %.
  • Vědci ale neobjevili souvislost mezi soužitím mazlíčků a vznikem alergie či astmatu u dětí.
  • Studie navíc ukázala, že soužití s chlupatými mazlíčky v raném věku snižuje riziko přecitlivělosti na alergeny rozptýlené vzduchem ve školním věku.
  • Příčiny vzniku astmatu a alergií zůstávají nejasné. Svou roli pravděpodobně hraje stav životního prostředí, životního stylu v kombinaci s genetickými předpoklady.

Zdroj:

LØDRUP CARLSEN, Karin, Stephanie ROLL, Kai-Hakon CAERLSEN, Petter MOWINCKEL, Alet H. WIJGA et al. (2012) Does Pet Ownership in Infancy Lead to Asthma or Allergy at School Age? Pooled Analysis of Individual Participant Data from 11 European Birth Cohorts. PLoS ONE 7(8): e43214. doi:10.1371/journal.pone.0043214 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info