PFAS
Mohou zvyšovat riziko rakoviny, poškození jater, narušení hormonální rovnováhy a narušení fungování imunitního systému.
INFO
Vědci předpokládají, že prach může být příčinou vzniku alergií, astmatu a dalších respiračních problémů. V navazující studii DUST jsme se zaměřili na prach v domácím prostředí v rodinách s malými dětmi. Prozkoumali jsme jeho mikrobiologické složení a podívali jsme se i na jeho chemické znečištění, které je pro vědce stále velkou neznámou.
Studie DUST byla rozšiřující studií pro maminky s dětmi zapojené do studie The Next Generation.
Účast ve studii zabrala zhruba hodinu času, a to přímo u maminek doma. Navštívil je odběrový technik a administrátorka studie.
Na povrchu naší kůže žije přibližně bilion (1012) mikroorganismů. Bakteriálních buněk uvolňuje 1 osoba do prostředí asi 37 mil. za hodinu. Ačkoliv existuje mnoho patogenů způsobujících u člověka různá onemocnění, tak je nutné zdůraznit, že většina mikroorganismů, kteří nás obklopují a osídlují naše tělo, jsou buď neškodní nebo dokonce velmi důležití pro naše zdraví.
Izolací DNA z 1g prachu jsme získali informace:
Koncentrace chemických látek
Pro každou zkoumanou chemickou látku se naměřená hodnota u jednotlivých domácností nacházela (v porovnání s ostatními účastníky studie DUST) ve skupině s vyššími hodnotami, ve skupině se středními hodnotami, nebo ve skupině s nižšími hodnotami. V tuto chvíli není nastavena hranice, která přesně dělí hodnoty koncentrací chemických látek na ty pro zdraví škodlivé a na ty neškodné.
Máme naměřeny nejvyšší/střední/nejnižší hodnoty koncentrací chemických látek v zúčastněných domácnostech, což je významný údaj pro případné navazující studie.
Mikrobiom
Kdybychom žádnou mikrobiální DNA ve vzorku nenalezli, tak by to znamenalo, že žijete ve sterilním neboli bezmikrobním prostředí. To by však nebylo žádoucí, protože mikroorganismy, které nás obklopují a osídlují naše tělo, jsou velmi důležité pro rovnováhu v životním prostředí i pro naše zdraví.
Protože výzkum mikrobiomu prachu je dosud málo probádanou oblastí, neexistují zatím normy pro určení toho, jaké bakterie by měl prach obsahovat a jakém množství bakterií by mohlo být naopak už zdraví nebezpečné.
Mohou zvyšovat riziko rakoviny, poškození jater, narušení hormonální rovnováhy a narušení fungování imunitního systému.
INFO
Působí na hormonální a reprodukční systém, mohou zvyšovat riziko vzniku alergií, astmatu nebo způsobit hyperaktivitu či poruchy pozornosti.
INFO
Dlouhodobé vystavení lidského organismu velkým dávkám pesticidů může negativně ovlivnit nervovou soustavu nebo hormonální systém.
INFO
Hromadí se v tukových tkáních a orgánech s vysokým obsahem tuků. Narušují hormonální rovnováhu organismu. Jsou toxické pro nervovou soustavu a mohou přispívat ke vzniku nádorového onemocnění.
INFO
Vedlejší produkty spalování jsou karcinogenní – mohou způsobit různé druhy rakoviny.
INFO
Jsou považovány za méně toxickou alternativu k bromovaným zpomalovačůn hoření, nicméně jejich dopady na lidské zdraví a životní prostředí nejsou zdaleka tak detailně popsány jako u bromovaných zpomalovačů.
Souvislost se širokým spektrem negativních zdravotních účinků, zejména neurologickými a vývojovými poruchami, poruchami reprodukce, poškozením funkce štítné žlázy apod.
INFO
Působí na hormonální a reprodukční systém, mohou zvyšovat riziko obezity a cukrovky, mohou působit na nervový systém.
INFO
Některé bakterie mají schopnost rozložit chemické látky, např. pesticidy, a jsou tedy pro nás prospěšné. V prachu se běžně vyskytují bakterie, které pocházejí z lidské kůže nebo těl zvířat. Jaký je "správný" poměr bakterií, to bohužel nyní nedokážeme říct. Určitě by ale prach neměl obsahovat velké množství např. tzv. zlatého stafylokoka, který je spojován s celou řadou infekčních chorob.