Dospělost v 18 letech? Možná papírově – výsledky studie ELSPAC

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč se v některých státech stáváme dospělými až v 21 letech? Možná právě proto, že v 18 letech nejsme psychicky ještě dostatečně vyzrálí.

8. 10. 2018 Kateřina Laššo

Bez popisku

Kdo se účastnil studie ELSPAC ví, že spousta otázek byla směřována také na různé psychologické aspekty. Mezi nimi bylo například i sebehodnocení a vnímání sebe sama v období od dospívání do časné dospělosti. V našem výzkumu se ukázalo, že téměř dvě třetiny účastníků se ve věku 23 let necítily být dospělými, ale nacházely se někde mezi dospívajícími a dospělými.

Jak moc se sebehodnocení mění?

Z pohledu psychologie se stáváme dospělými za předpokladu, že jsme samostatní, jsme schopní se rozhodovat a máme pozitivní vztah k sobě samému – tedy celkové pozitivní sebehodnocení. Pocit dospělosti jde tak ruku v ruce se sebehodnocením, ale už ne tolik s věkem. Sebehodnocení začíná narůstat v 15 letech. Kolem 19. roku věku ale mírně klesá, ne však pod výchozí hodnoty v 15 letech. Dámy prominou, ale vyšší sebehodnocení má mužské pohlaví.

Ovlivnění sebehodnocení aneb co je doma, to se počítá

Říkáte si, co má vliv právě na formování sebehodnocení a dospělosti u adolescentů? V našem výzkumu se ukázalo, že velkou roli hraje vztah dospívajícího a rodičů a zároveň i psychická pohoda či nepohoda dotyčného. Citová nerovnováha snižuje sebehodnocení z dlouhodobého hlediska, zatímco vztah s rodiči jej ovlivňuje aktuálně.

Mamky a přátelé mají zelenou, taťkové brzděte

Dalším významným zjištěním ze studie je, že pozitivní sebehodnocení a pocit dospělosti v průběhu dospívání ovlivňuje dobrý vztah dotyčného s vrstevníky. V období časné dospělosti (23 let) pak výše zmíněné faktory ovlivňuje kvalita vztahu s matkou. Jestliže mladý dospělý vnímá otce jako příliš kontrolující osobu, jeho sebevědomí to naopak sráží.

Zdroje

Obrázek:

Happy 18th Birthday to my son. Autor Steve Jurvetson. Dostupné zde pod CC BY 4.0 CZ, licenční podmínky jsou dostupné zde.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info