Oslava třicítky, kniha, podcasty i videa. Ohlédnutí za rokem 2022 ve studiích CELSPAC je tu!

Ve vzduchu voní svařené víno a čerstvě upečené cukroví nebo vánočka. A tak je na čase zase trochu bilancovat. Pojďte s námi nahlédnout za dveře našich vyšetřoven a laboratoří a zjistit, co se u nás v roce 2022 dělo.

21. 12. 2022 Aneta Sojková

Bez popisku

Celý minulý rok se u nás nesl v duchu oslav. A že bylo co slavit! Stovky tisíc vyplněných dotazníků, tisíce zapojených rodin z Brna i ze Znojma a to nejcennější – jejich čas obětovaný vyplňování dotazníků. Rok 2022 završil 30 let fungování studie a otevřel čtvrtou dekádu plnou nových výzev a očekávání.

Společně s naší studií třicítku oslavili i naši původní účastníci. Proto jsme každý měsíc usedali ke štosům obálek, hledali v archivech staré fotky a výkresy a balili narozeninová přáníčka. Za dva roky jsme jich rozeslali skoro sedm tisíc!

Podcasty, videa, kniha i Setkání generací. Studie CELSPAC oslavila 30 let

Také jsme do světa vypustili pětici populárně-naučných videí a podcastů s vědci a vědkyněmi, kteří pracují s daty z našich studií. Dozvíte se v nich například, jaké jsou dopady stresu v těhotenství, kdy bychom měli svým dětem dát přičichnout k alkoholu nebo jak se v čase proměňuje kvalita ovzduší na jižní Moravě.

Tím ale naše kreativita neskončila. Po celý rok jsme pilně pracovali na knize mapující 30 let naší studie. Přečtete si v ní zajímavé historky ze zákulisí studie, výsledky, ale i osobní příběhy našich účastníků. Ještě jste si knihou neprolistovali? Napravit to můžete zde

 

Bez popisku

Oslavy jsme zakončili krásnou zářijovou akcí na Výstavišti Brno. V majestátné rotundě se potkali generace rodičů našich původních účastníků, naše Elspacové děti a jejich děti s vědci a organizátory studie. Kromě populárně-naučných vystoupení našich vědců a panelové diskuze si mohli poslechnout vystoupení brněnského písničkáře Pavla Čadka nebo koncert swingového krále Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Připomeňte si s námi vydařenou akci v jednom z našich článků.

Mladí dospělí po celý rok zjišťovali, jak jsou na tom s kondicí

Hned v lednu jsme ukončili studii Health Brain Age. Během dvou let sběru dat jsme vyšetřili na 260 původních účastníků ELSPAC, tedy mladých dospělých narozených v Brně nebo ve Znojmě v letech 1991 a 1992. Cílem výzkumu je porozumět tomu, proč někteří lidé stárnou rychleji a trpí příznaky deprese či horšími kognitivními schopnostmi a jiní ne. Nyní vědci v čele s neurovědkyní Klárou Marečkovou pracují na analýzách zaměřených na faktory predikující zrychlené stárnutí.

 

Bez popisku

Ani naši vyšetřující u kolegů na fakultě sportovních studií rozhodně nenudili. Nadále jsme totiž pokračovali s náborem do studie Young Adults, do které se mohou zapojit původní účastníci studie ELSPAC, jejich sourozenci, partneři nebo mladí dospělí narození v Brně či ve Znojmě v letech 1991 a 1992. Informace o svém zdraví a kondici přišlo zjistit téměř 240 účastníků. Celkem jsme v této studii vyšetřili už téměř na tisíc účastníků!

A protože víme, že kromě toho být fyzicky zdraví a v dobré kondici, je stejně důležité i psychické zdraví, nadále jsme pokračovali se sběrem odpovědí do našeho rozšiřujícího dotazníku Vaše práce zaměřeného na zvládání stresu a vztahy s blízkými osobami.

Do studie The Next Generation vstoupilo na 500 maminek

Ani naše studiové asistentky nezahálely. V porodnicích na Obilním trhu a ve Fakultní nemocnici Brno nadále pokračovaly s náborem do navazující studie The Next Generation, do které mohou vstoupit maminky od 32. týdne těhotenství. Letos do naší studie, která nám umožňuje zkoumat třetí generaci brněnských dětí, vstoupilo téměř 500 maminek s jejich ratolestmi.

V uplynulém roce jsme také spustili rozšiřující studii DUST zaměřenou na chemické znečištění a mikroorganismy v prachu v domácnostech s malými dětmi. Celé léto náš tým vybavený vysavačem se speciálním záchytným filtrem jezdil po celé jižní Moravě a vysával u našich TNG maminek. Na výsledky zahrnující rozbor látek ukrytých v prachu se zapojené rodiny mohou těšit v příštím roce.

Studie by nebylo možné realizovat bez našich skvělých účastníků, šikovných zaměstnanců, ale také bez kvalitního pracovního prostředí. Moderní prostory biobanky nám umožňují uchovávat až dva miliony cenných vzorků od našich účastníků. Po dvou letech a po několika odloženích kvůli koronavirové pandemii se biobanka dočkala slavnostního otevření. Více o něm si přečtěte v článku u kolegů z RECETOX.

Bez popisku

Strašáci jménem pesticidy. Výsledky studie SPECIMEn

Nejen v našich vyšetřovnách a laboratoří bylo rušno. Po celý rok naši vědci pilně pracovali na výsledcích z našich studií. K našim účastníkům doputovaly například výsledky studie SPECIMEn zaměřené na výskyt pesticidů u české populace. To, že koupené ovoce a zeleninu máme kvůli pesticidům nejprve omýt, ví asi téměř každý. Ale jak se tyto škodlivé látky dostávají do lidského těla a co s tím dělat? Dozvíte ve zpracovaných výsledcích.

Studie v roce 2023

Než vám ještě jednou popřejeme krásné Vánoce a šťastný nový rok, pojďme se společně kouknout na to, co nás čeká v příštím roce.

Mladí dospělí narození v letech 91 a 92 v Brně a ve Znojmě se mohou stále ještě přihlásit do studie Young Adults. Vyšetřovny už budeme ale zanedlouho zavírat, a tak neváhejte ulovit svůj lednový termín! Vyšetřovat budeme od 9. ledna, vždy dopoledne od pondělí do středy. Plánujeme také spustit vyšetřování pro rodiče našich původních účastníků. Bedlivě sledujte náš web a sociální sítě!

Po novém roce se naše studiové asistentky i nadále vrhnou do náboru do studie The Next Generation. Do účasti ve studii také plánujeme přizvat druhého rodiče zapojeného děťátka.

A teď už nám opravdu nezbývá než popřát krásné svátky plné pohody strávené s vašimi milovanými a do nového roku hodně zdraví a štěstí


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info