Udělejme více pro své zdraví – relax u televize omezme na dvě hodiny a pak vypnout a hýbat se!

Všichni si rádi večer sedneme k televizi, dáme si před sebe jídlo, ať se od filmu nemusíme zvedat, a zobeme. Sedíme tak i několik hodin v kuse. A čím častěji sedíme, tím více se dostáváme do rizika různých nemocí. A to i vy, co pravidelně cvičíte!

7. 12. 2022 Petra Bruzlová

Bez popisku

Více než 2 000 Brňanů ve věku 2564 let se zúčastnilo výzkumu zaměřeného na to, jak ovlivňuje dlouhé vysedávání u televize naše zdraví. Výsledky ukázaly, že jakmile účastníci výzkumu patřili do kategorie Dívám se na televizi 4 hodiny denně a více, hodnoty celkového tuku v těle a především nebezpečného útrobního tuku byly vyšší. Překvapivě i u těch, co pravidelně cvičí (minimálně 3 × týdně hodinu běh, posilování, fitness, plavání, tanec apod., nebo každý den intenzivní chůze minimálně 20 minut). Studii provedlo oddělení Kardiovize Mezinárodního centra klinického výzkumu (FNUSA-ICRC) Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Koukání na televizi není vždy "jen" koukání na televizi

Sledování televize nebo PC je oblíbená relaxace tradičně spojená s konzumací jídla. Někteří si dokonce u televize rádi zakouří nebo dají skleničku. Při sledování napínavého programu se na jídlo tolik nesoustředíme, tím pádem sníme a vypijeme daleko víc, než je třeba. Z televize na nás útočí reklamy o dobrotách, což nás motivuje vzít další jídlo nebo pití. Něco držet v ruce nebo žvýkat jsme si tak zvykli, že si nosíme k televizi zásoby, abychom se od oblíbených pořadů nemuseli ani zvednout.

Co dělá metabolismus?

Naše tělo při sezení u televize neprovádí žádnou aktivitu. Není mu tedy potřeba dodávat příliš mnoho energie. Pokud ho však nacpáváme jídlem, nedáváme mu jinou možnost než ukládat. A i když zvolíme zdravé potraviny, a to i ve správném množství, stále si komplikujeme situaci sezením. Všechny metabolické procesy se při tomto způsobu relaxace zpomalují. Musíme si uvědomit, že jídlo je palivo pro výkon,pokud se výkon nedostaví, energie je uložena v podobě tuku. Proto i u ch, kteří pravidelně cvičí, často převyšují hodnoty tuku zdravou hranici (u mužů 30 % a u žen 35 % tělesné váhy). Rychle se pak dostávají do rizika různých nemocí – obezita, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, problémy se srdcem a cévami.

Špatný spánek

Problémy nezpůsobuje jen ukládání nadbytečné energie z konzumace přemíry potravin či pochutin. Dlouhé vysedávání před obrazovkou či monitorem ovlivňuje i náš spánek. Je známo, že modré světlo z televize, monitoru nebo telefonu je pro zdravý spánek velmi špatné. Nejenže sedíme několik hodin a přecpeme se, ale ještě k tomu pak i nekvalitně spíme. Naše tělo tím pádem znovu nemůže správně pracovat a my tloustneme. Příprava ke spánku nemá zahrnovat zaklapnutí počítače a zasunutí telefonu pod polštář. I na spánek se tělo chystá a správná rutina vám pomůže nejen s usínáním, ale především s kvalitním spánkem, který vaše tělo nutně potřebuje.

Co napravit?

Dělejte menší změny a postupně, lépe se vám budou dlouhodobě dodržovat. Začněme hned! Jsou před námi vánoční svátky plné sledování pohádekkonzumace jídla. Napéct dvacet druhů cukroví je určitě obdivuhodný výkon, ale i polovina by určitě stačila, je to tak? Na pohádky koukejme střídmě – jedna dopoledne, jedna odpoledne a zařaďme procházku! Večer si můžeme zahrát nějakou společenskou hru a nebudeme plnit konferenční stolek mísami přetékajícími cukrovím, chipsy a sklenicemi s alkoholem. Raději tam postavme dobrý čaj a mísu s ovocem. Nadělte si zdravější zvyky a do nového roku nesedejte, ale vykročte!

Zdroj: Maranhao Neto, G.A.; Pavlovska, I.; Polcrova, A.; Mechanick, J.I.; Infante-Garcia, M.M.; Medina-Inojosa, J.; Nieto-Martinez, R.; Lopez-Jimenez, F.; Gonzalez-Rivas, J.P. The Combined Effects of Television Viewing and Physical Activity on Cardiometabolic Risk Factors: The Kardiovize Study. Journal of Clinical Medicine. 2022; 11(3):545. Dostupné na: https://doi.org/10.3390/jcm11030545.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info