Zpátky do minulosti

Watt přišel s parním strojem, Edison vynalezl žárovku, Curie Sklodowská objevila a izolovala prvky radium a polonium. To slyšel ve škole asi každý. Rádi bychom vám ale představili ženu, díky které proběhla právě ELSPAC v podobě, jak ji znáte. Touto významnou ženou byla Dr. Janet Elizabeth Lane-Claypon.

21. 2. 2019 Kateřina Laššo

Bez popisku
Bez popisku

Janet Lane-Claypon se narodila v roce 1877 v Anglii. Na University College London nastoupila ve svých 22 letech, kde se stala lékařkou a získala doktorát z fyziologie. Věnovala se problematice reprodukce, složení a tvorbě mateřského mléka, péči matky o dítě a epidemiologii, tedy vědě zkoumající různé faktory, jejich vliv na zdraví a jak jsou rozšířeny v populaci. V této oblasti přispěla dvěma důležitými typy studií.

Provedla kohortovou studii, kterou je mimochodem i naše studie ELSPAC a CELSPAC: TNG. V této studii zkoumala děti, které byly krmené mateřským nebo kravským mlékem. Lepší prospívání dětí krmených mateřským mlékem potvrdila statistickými metodami, čímž vyloučila, že by výsledek byl náhodný nebo ovlivněn jinými faktory, dnes známými jako confoundery.

Stála i za zrodem studií případů a kontrol, díky které popsala rizikové faktory pro vznik rakoviny prsu u žen. Sledovala 500 žen, které měly v anamnéze toto onemocnění a 500 žen, které toto onemocnění neměly. Vyšší riziko onemocnění měly ženy, které se vdávaly později, bezdětné ženy a ženy, které nekojily. Celkové riziko onemocnění se snižovalo s počtem dětí. Čím dříve byla zahájena léčba, tím větší byla šance na přežití.

Těmito objevy velmi přispěla ke zlepšení zdraví jak dětí, tak maminek. A patří jí za to velký dík. My si jen říkáme #BudJakoJanet.

Rodinný život Janet šel stranou. Vdala se až ve věku 52 let. Se vstupem do manželství se přestěhovala na venkov a musela zanechat své vědecké kariéry, která byla na tehdejší poměry pro vdanou ženu nepřípustná. Žila poklidně se svým manželem až do své smrti. Zemřela ve věku 90 let.

Zdroje

WINKELSTEIN, Warren. Janet Elizabeth Lane-Claypon. Epidemiology. 2006, 17(6).

Obrázek: WELLCOME IMAGES. Janet Lane-Claypon one of the first women to work in the Lister Institute [online]. Únor 21, 2019 [cit. 2019-21-02]. Creative Commons Attribution 4.0 International License. Dostupné zde.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info