Zůstane dítě u kečupu už napořád?

Vybíravost je poměrně dobře zmapovaná fáze dětského života, během které děti nechtějí zkoušet nové potraviny a fixují se na oblíbená jídla. Ne jednomu rodiči tím mohou způsobit vrásky na čele a obavy o budoucí vývoj.

19. 6. 2019 Eliška Hrežová

Bez popisku

Naše sesterská studie Children of the 90s, která vznikla ve stejné době jako ELSPAC, sledovala stravovací návyky u dětí, které ve třech letech jejich rodiče označili za vybíravé. Když bylo dětem 10 let, byly v jejich stravě stejné rozdíly v porovnání s nevybíravými vrstevníky jako ve třech letech. Ve 13 letech to bylo s rozdíly rovněž stejné, nicméně už nebyly tak výrazné. Vybíravé děti jedly méně ovoce, zeleniny a masa, ale příjem ovoce a zeleniny byl celkově nízký, i mezi nevybíravými dětmi.

Je to přirozené, ale...

Patří vybíravost mezi přirozené části dětského vývoje? Vědci provedli analýzu 6 000 dotazníků, podle kterých může k vybíravosti přispívat zavedení tuhé stravy až po 9 měsících života. Polovina tříletých dětí byla také vybíravá, pokud maminky příliš řešily jejich vybíravost. Naopak méně vybíravé byly děti, které jedly dohromady s rodiči. 

Na vybíravost s chladnou hlavou

Ačkoli vybíravost patří mezi nepříjemné období, není třeba se s ní stresovat, protože to situaci může naopak zhoršit. Navíc se ukázalo, že i vybíravé děti normálně a zdravě rostou. Pokud možno zachovejte klid, vytrvejte v zavádění nových potravin a vůbec nejlépe, jděte sami příkladem. Ovoce a zelenina jsou cenným zdrojem bioaktivních látek a vlákniny, která pomáhá předcházet zácpě. Měla by být každodenní součástí (nejenom) dětského jídelníčku už od 1 roku, kdy se doporučuje 4 až 5 porcí za den. V předškolním věku zůstává množství stejné a alespoň dvě porce by měly být v syrové podobě. U dospělých je to 5 porcí ovoce a zeleniny za den nebo až 600 gramů.

V tomto snad nejvíce platí: Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš!

Shrnutí na závěr:

  • Rozdíly ve stravě mezi vybíravými a nevybíravými dětmi přetrvávají i v 10 a 13 letech.
  • Vybíravé děti jedí méně ovoce, zeleniny a masa, nicméně nevybíravé děti mezi konzumenty šampiony také nepatří.
  • Vybíravost je přirozená, nejlépe ji vyřešíte, pokud ji řešit nebudete. 
  • Ovoce a zelenina jsou součástí každodenního jídelníčku. Zkuste to své potomky naučit už v dětství, později vám poděkují.

Zdroje

What happens when your picky toddler becomes a teen?. University of Bristol [online]. Bristol: University of Bristol, 2019, 13. května [cit. 2019-06-13]. Dostupné zde.

Parents, don't panic - your picky eater is in good health. University of Bristol [online]. Bristol: University of Bristol, 2018, 21. srpna [cit. 2019-06-13]. Dostupné zde.

Výživová doporučení pro obyvatelstvo České republiky. Společnost pro výživu [online]. Praha: Společnost pro výživu, 2012, 16. dubna [cit. 2019-06-13]. Dostupné zde.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info