Účastníci CELSPAC letos slaví 30 let

Přesně před 30 lety vstoupil do studie první účastník a dodnes je jejím aktivním členem. Co ho na studiích baví a co by vzkázal svým vrstevníkům? Přečtěte si krátký rozhovor s Ondřejem Jiráskem, dlouholetým účastníkem studií CELSPAC.

8. 3. 2021 Eliška Hrežová

Bez popisku
Letos má studie CELSPAC stejně jako vy 30 let. Jste stále aktivním účastníkem, co vás motivuje v tom, abyste pokračoval dál? 

Baví mě sledovat v čase, jak se vyvíjím a jakým způsobem se mění moje názory život. Dneska věci vnímám úplně jinak, než když mi bylo 20 a ve 20 jsem je vnímal jinak, než když mi bylo 15. Zajímá mě srovnání mezi jednotlivými životními etapami.

Co vás na studiích baví a co ne?

Mám rád, když se něco nového naučím a něco nového se o sobě dozvím. Nebaví mě někdy dlouhé dotazníky s velmi podrobnými otázkami. Chápu však, že bez nich by výzkum nešel.

Jaký vidíte hlavní přínos, ať už osobní nebo společenský, ve studiích jako je CELSPAC?  

Vidím velký přínos právě v jeho dlouhodobosti a kontinuitě během celého života. To je oproti jiným studiím unikátní.

Je něco, co byste od studie chtěl na oplátku za váš investovaný čas a informace? 

Asi nic, jsem rád součástí studie.

Spousta vašich vrstevníků během mnoha let vyplňování dotazníků svou účast vzdala. Co byste vzkázal “dětem CELSPAC”, aby obnovily svou účast?

Jedná se o jedinečnou příležitost poznávat sám sebe během celého života. Pokud studie někoho nebavila v pubertě, může tuto příležitost ocenit v dospělém věku. 

Děkujeme za váš čas, který studii věnujete, a přejeme vše nejlepší k narozeninám!

Taky děkuji a studii CELSPAC přeji vše nejlepší.

 

Už 30 let zkoumáme zdraví obyvatel Brna a Znojma, ohlédněte se za naší společnou historií. V současné době probíhá další vlna studie dětí narozených v letech 1991 a 1992 CELSPAC: Young Adults, ve které rádi uvítáme všechny původní účastníky. 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info